Yardım Antifiriz

Ziyapasali

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Vip
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2004
Renk
SahraBeji
Hayırlı akşamlar 2004 model 1.9 jtd kullanıcısıyım. Aracı alalı 2 yıl oldu. Yalnız aracın evveliyatını bilmiyorum. Antifrizi koymak istiyorum. Motora konulmadığı için herhangi bir şey olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim. Yarın yağ filtre değişimine gideceğim ona göre eğer bişey olmazsa koyacağım?

aozgur

Fenomen Üye
Adı
Özgür Oral
Modeli
Renk
Mistik GRİ
@Ziyapasali
antifriz koymakta fayda var.suyun kaynama noktasını yukseltir radyatörün kışın donmasını engeller motorun pas ve korozyon tutmasını engeller

Ziyapasali

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Vip
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2004
Renk
SahraBeji
@aozgur
Peki bu motorun içinde tıpalar varmış onları patlatır gibi bişey duydum . O yönden korkuyorum.

aozgur

Fenomen Üye
Adı
Özgür Oral
Modeli
Renk
Mistik GRİ
@Ziyapasali
antifriz koyunca mı patlarmış ilk defa duyuyorum.:eek:

Ziyapasali

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Vip
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2004
Renk
SahraBeji
@aozgur
Aynen bende ilk duyduğumda şaşırdım sizin bilginizi almak istedim

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Antifiriz olayı şu şekilde radyatörde veya devirdaim çevresinde pas varsa ve bu paslar sıkıntıya meyilli ise antfiriz çözücüdür ve oradaki pasları zamanla çözer sızıntı başlar. Yani kısmen doğru denebilir.

Ziyapasali

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Vip
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2004
Renk
SahraBeji
@Sezgin Tok
Peki yarı antifriz yarı su koysak

Erhan16

Saygın Üye
Adı
Erhan
Meslek
Makine Resim Öğretmenliği
Modeli
Renk
Bulut Mavi
konu açılmışken bende bilgi alayım. bugün antifiriz aldım. akşama değiştireceğim. boşaltma vanası radyatörün en altında oluyor değil mi? kaputu açınca sol farın yanında radyatöre bağlı bir plastik kelebek cıvata var gibi. sanırım orası değil.

aozgur

Fenomen Üye
Adı
Özgür Oral
Modeli
Renk
Mistik GRİ
@Ziyapasali
zaten araca saf antifriz konmaz suyla seyreltip konur.alacağınız antifrizin üzerinde karıştırma oranları yazar oraya bakıp koyabilirsiniz

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
@aozgur
Bu konuda bilginiz var sanırım neden saf antifriz koyulmaz ?

aozgur

Fenomen Üye
Adı
Özgür Oral
Modeli
Renk
Mistik GRİ
@YASİNAÇIKYER
Saf antifriz kışın sorun olur. Saf antifriz su kattıkça daha yüksek soğuklara dayanır. Saf antifriz -10 ise su katılınca -30 u bile geçiyor donma derecesi.

Ziyapasali

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Vip
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2004
Renk
SahraBeji
Bu gün koydurdum içindeki suyu boşalttık. Yeni su deposuna 3 litre opar kırmızı antifrizi koydu. Ama su koyup koymadığını bilmiyorum . Rengi tam kırmızı değil. Sanırım su konulmuştur. Demi?

Ziyapasali

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Vip
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2004
Renk
SahraBeji
@Sezgin Tok
Yani kırmızı rengi tam değil biraz daha açık yarın fotosunu da atarım

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
@aozgur
Bu konuda araştırma yapıcam ben tam tersi olması gerektiğini düşünüyorum bilgim yok ama mantığım öyle söylüyor. araştırma sonucunu da buradan paylaşıcam.

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
ANTİFRİZ SUYUN DONMASINI NASIL ÖNLÜYOR ?
Hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde araba hareketsiz halde iken soğutma suyu donabilir. Donunca genişler ve yaptığı basınçla motor bloğunu çatlatabilir.Bunu önlemek için suyun içine, sıfırın çok altındaki derecelerde bile donmasına mani olacak antifriz ilave edilir.
Tüm sıvılarda olduğu gibi suda da moleküller serbest ve düzensiz halde, katılarda (buzda) ise sabit ve düzgün bir yapıdadırlar. Su donarken önce moleküllerinin hareketleri yavaşlar sonra da düzgün ve sabit bir pozisyona gelirler yani kristalleşirler. Antifrizin buradaki rolü, moleküllerinin su molekülleri ile birleşerek onların buz kristalleri oluşturmalarına mani olmaktır. Ortamda su yokken antifriz kendi kendine daha çabuk donar. Çünkü suya katıldığında antifrizin su moleküllerine yaptığını su da antifriz moleküllerine yapar.
Antifiriz oranı yüzde yüzü bulunca maksimum korunma sağlanmış olmaz. Belirli orandan fazla konulan antifriz bu sefer de tamamen ters tepki verir. Suya %50 oranında katılmış antifiriz -37 °C donarken, saf antifiriz -12 °C donar. Sonuç olarak arabanın soğutma suyuna önerilenden fazla antifriz konmasının hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır.
Motorun soğutma suyunun içine ne oranda antifriz konulacağını, o bölgede olabilecek en düşük hava sıcaklığı belirler.Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için %33 ile % 50 arasında antifriz kullanılması önerilmektedir.Karışım oranları ise ;
SUANTİFRİZDERECE
21-20 °C
11-40 °C
12-60 °C
[TBODY] [/TBODY]
Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekiyor. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltıyor. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılması tavsiye ediliyor.

Gerekli tüm açıklamayı yapmış adamlar :) tezim çürümüş oldu...

Aliogan

Azimli Üye
Adı
Ali
d2 dobloya yeni antifiriz koymak için eskisini nereden tahliye edeceğiz yerini tam bilen varsa fotografıyla atabilir mi