Comb Maxi Arka aydınlatma lambası

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Black Hawk tarafından yazılan metin:
kanyak tarafından yazılan metin:
iyi de bagaj kapısının kapandığı yere komple baktım hiç biyerde buton göremedim. ama bagaj kapısı açık kaldığı zaman öndeki göstergelerde kapı açık uyarı ışığı yanıyor çözemedim gitti :)

Usta bence bi arıza yok... Hoş benim araç seninkine oranla kısa yani maxi olmadığı için o yukarı aydınlatmadan sadece sağ arkada var ama dediğin gibi sürgülüleri açınca yanıyor. Çünki bagaj kapağını açınca bagajın içinde sol teker çıkıntısının üstünde.. yani orta bölmenin alt tarafında bi ışık var o yanıyor.

Maxi lerde orda ışık varmı yokmu bilmiyorum ama bence bu sistemden dolayı yanmıyor lamba.. bir arıza değil diye düşünüyorum.

doğru söylüyor olabilir.bu gün sorunca çıkar ortaya ne olduğu!

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:
geremy tarafından yazılan metin:
iyi de bagaj kapısının kapandığı yere komple baktım hiç biyerde buton göremedim. ama bagaj kapısı açık kaldığı zaman öndeki göstergelerde kapı açık uyarı ışığı yanıyor çözemedim gitti :)

ben bu gün servise gidecem.arabam bu gün çıkıyor.serviste videoyu gösterir,gereken cevabı alır,size iletirim.servisin elektirikçiside tanış.o bize gerekeni söyler.

elektrikçiye bir sorum olacaktı.
ben aracı haftada bir iki anca kullanıyorum.ilk çalıştırmada radyatör su sıcaklığı yüksek uyarısı veriyor bunu aküdenmi yapar bunu bir sorarmısın.sana zahmet.

soru alınmıştır!ceavaplar akşam üstü...

sağol:)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz

Usta bence bi arıza yok... Hoş benim araç seninkine oranla kısa yani maxi olmadığı için o yukarı aydınlatmadan sadece sağ arkada var ama dediğin gibi sürgülüleri açınca yanıyor. Çünki bagaj kapağını açınca bagajın içinde sol teker çıkıntısının üstünde.. yani orta bölmenin alt tarafında bi ışık var o yanıyor.

Maxi lerde orda ışık varmı yokmu bilmiyorum ama bence bu sistemden dolayı yanmıyor lamba.. bir arıza değil diye düşünüyorum.

Bahsettiğinz yerde aydınlatma ışığı yok. Maxi modeli seçmemdeki amaç bagaj kapasitesinin daha geniş olması. Ben arka bagaj kapısını açtığım zaman aydınlatma lambası yanmayacak sa çok saçma ve mantıksız :) Tahmin edyorum orjinali de bu şekilde çunki hiç yanmadı ve orta aydınlatma lambasına paralel bağlanmış. Fiat araç başına bir buton daha kâr etmiş :)

Black Hawk

Saygın Üye

Bahsettiğinz yerde aydınlatma ışığı yok. Maxi modeli seçmemdeki amaç bagaj kapasitesinin daha geniş olması. Ben arka bagaj kapısını açtığım zaman aydınlatma lambası yanmayacak sa çok saçma ve mantıksız :) Tahmin edyorum orjinali de bu şekilde çunki hiç yanmadı ve orta aydınlatma lambasına paralel bağlanmış. Fiat araç başına bir buton daha kâr etmiş :)

Butonluk bi mevzu yok hocam. seninde dediğin gibi arka kapıyı açınca kapı açık uyarısı veriyor çünkü algılamayı kilit üzerinden yapıyor. ama oraya lamba koymadıkları için bağlantıyı yukarıdaki senin elle açtığın üst aydınlatmaya yapsalar daha mantıklı olurdu...

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
peki çözüm öneriniz var mı?

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Benim çözüm önerimi servise yaptırabilirsin.

Önerim şudur:

Doblolarda(maxileri bilmem), elektrik bağlantıları sol köşeden geçiyor.
Kapı açık uyası veren anahtar ve bagaj lambası elektriğini sağlayan kablo aynı yerde bulunmaktadır. (3 haftadır kendim söküp takıyorum DobloM'u.)

Gerekli olan şey; Bagaj kapı kilidinin açık uyarısını veren bağlantı kablosu ile, ortakapı kilidi uyarı kablosunu bağlamaktır.

Ama şu da var. Bagajı açınca, bu sefer orta taraf ışıklarıda yanar. Neyseki ziyanı olmayacak, sonuçta elektrik parası yok. :)

tamz

Daimi Üye
Arkadaşım bende de doblo maxi var (2008) ve aynı durum bende de var...Sürgülü kapıyı açınca tüm ışıklar yanıyor ama bagaj kapağını açınca hiç biri yanmıyor.Eğer çözüm bulunursa ben de faydalanacağım.Çok makbule geçer valla :)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
bi şekilde çözeceğim sizi de bilgilendiririm :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar servisle görüştüm bu gün benim araçtaçta servisten çıktı denedim...

CEVAP 1 : doblo maxide bagaj ışığının bagaj açıldığında yanması gerekiyormuş...sorunun çeşitli nedenleri olabilir en yakın servise uğrayın....bri arkadaş orta ışığa paralel demiş.paralel olsa orta ışıkla birlikte yanması gerekmezmi?bu gün benim arabada denedim bagajı açınca orta ve ön ışıkların tamamı yanıyor.

CEVAP 2 : geremy en kısa zamanda servise uğra,sorunun akü kaynaklı olaması düşük bir ihtimalmiş.

geremy

Onursal Kurucu

CEVAP 1 : doblo maxide bagaj ışığının bagaj açıldığında yanması gerekiyormuş...sorunun çeşitli nedenleri olabilir en yakın servise uğrayın....bri arkadaş orta ışığa paralel demiş.paralel olsa orta ışıkla birlikte yanması gerekmezmi?bu gün benim arabada denedim bagajı açınca orta ve ön ışıkların tamamı yanıyor.

CEVAP 2 : geremy en kısa zamanda servise uğra,sorunun akü kaynaklı olaması düşük bir ihtimalmiş.

servis akü kaynaklı demişti.şimdi huylandım işde.

geremy

Onursal Kurucu
dayanadım servis danışmanını aradım.
daha öncede servise 2 problemi söylemiştim.tekrar anlattım.

-direksiyonu tam tur çevirip dönüş yaparken eğer fren yaparsam araç dururken önden uğultu geliyor.normal şartlarda ön düzenden ve frenlerden bir şikayetim yok.
bu sesi fren kaliberleri kasıntıdan dolayı yaparmış.servise gelmeye gerek yokmuş.

-ben aracı günlük kullanmıyorum alalı 2.5 yıl oldu.geçen yıl ilk çalıştırma esnasında radyatör su sıcaklığı çok yüksek diye yol bilgisayarında uyarı yazısı çıkıyordu.servis o zamanda aküden kaynaklı olduğunu söylemişti. bugün de yeniden aynı şeyi söylediler.bu uyarı motor sıcakken ve sık kullanımlarda yapmıyor.
servis danışmanı aküden yaptığını ve eğer sıfır akü takarsamda bu kullanım şartlarında ilerde yine yapacağını belirtti.
yani marş basmayana kadar aküyü değiştirmeyeceğim.

geremy

Onursal Kurucu

ayrıca söylemeyi unuttum kusura bakma sanada zahmet oldu teşekkürler.

kokplot

Onursal Üye
ne olursa olsun elektrik aksamı önemliymiş. bir bilene sorup göstermek gerek. bu gün bizde bir aracı bagaj ışığından dolayı bir ustaya tesadüfen yol üstügösterdik oda kaporta içine bir elini attı saketin birinin çıktığını söyledi takınca düzeldi.
benim için bagaj aydınlatması çok önemli her aldığım araca extra mutlaka taktırırım.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
gecekondu_3rdi tarafından yazılan metin:
Sigortaya baktınız mı ?

bulduğum diğer combi maxi araçlarda denedim. onlarda da yanmıyor . var bir üretim hatası