Doblolara Periyodik Bakımda Neler Yapılır?

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@doblo3535
Yağ 100 TL yağ,hava,polen 50-60 TL toplamda 160 TL yapıyor aracına uzun yıllar sorunsuz binmek isteyen 10-20 bin km'yi beklemeden değiştirir.Kitapçıklarda bir ibare yazar kullanılan ortama göre km değişir mealinde.Yani tozlu vs.ortamlarda kullanıldığında hava filitresi tıkanınca motor yağıda bu kadar tozdan etkilenir.Turbo dizel aracın motor yağı can damarıdır.İsteyen20binde değiştirsin.Turbonun intercoolerın ve motorun uzun ömrü için temiz yağ ve temiz filitreler şarttır.

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@Dobloo46konuşmanıza göre anladığım kadarıyla bir köyde veya tarlada pis ortamlarda kullanıyorsunuz aracınızı.....

Yılda kaç km yaptığnz önemli zaten 3-5 bin bile yapsan yılda bir bakım iyidir yani km beklemezsin

Ben yılda 40 bin yapıyorum

Hava filtresi önemli ama diğerlerine katılmıyorum sürekli değişim yapmak müsriflik olur eski mantık sonuçta şahin doğan gibi eski teknoloji araç değiller motor yağlarının kaliteleride eski yıllardaki gibi kötü değil hepsi birbirinden kaliteli motor yağları var adamlar uzun km dayanacak ürünler üretiyorlar artık

Kaldıki Fabrikanın önerdiği aralıklarla bakımını yaptıran kişi bu konuda zaten uzun yıllar sorun yaşamaz

senged

Aktif Üye
Adı
celal
Modeli
Renk
Beyaz
S.A. arkadaslar.
Aracım 2015 d4 1.6 premio black. Servis 950 tl fiyat çıkardığı ve garanti sürem dolduğu için sanayide servis bakımı yaptırdım. Yağ ve yağ filtresi hava filtresi değişti. Shell helix 5w30 c3 yağ koyuldu. 28000 küsür den sonra 42800 de bakıma soktum aracı. Uzun yola çıkacağım için biraz da aceleye geldi açıkçası. Mazot filtresi ve balatalar için 70000 e kadar idare eder dedi sanayideki arkadaş. Yağ içinse shell i çok övdü 55000 civarı yağ değişimi yapabilirsiniz dedi. Kış geliyor zaten diyerek polen filtresine de dokunmadi. Benim sorum bu bakım yeterli midir? Elzem olarak gördüğünüz değişmesi, kontrol edilmesi gereken bir parça, durum var mıdır?

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri
Bence Yeterlidir Bende Uzun Yola Gitmeden Önce Hava Yağ Mazot vb. Filtreler Ve Yağları değiştirdim Castrol Yağ Koydum Alt Takımlar Bozuktu Yaptırdım Lastik hava basıncınada siz bakarsınız Uzun Yolculuğa Hazırsınız

HakanORNEK

Yeni Üye
Doblo
Adı
HakanH ÖRNEK
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
2012 model 1.6 multijet doblo aracım var. Bakımları 20bin km de bir yapılıyor. 160 bin km bakım zamanı geldi. 160 bin km bakımında neler yapılıyor. Serviste 1100 TL maliyet çıkıyor. Daha uygun bir yere yaptırmak akıllıca olur mu?

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
@HakanORNEK
, Ağır bakım yapılacak ise örneğin ; triger sistemi değişecek ise ,(yan olarak kayışlar , alternatör-marş bakımları,disk -balata kontrolü,şanzuman kontrolü) sanayi yerine servis önerilir ki garantili iş olsun diye.

Diğer basit yağ bakımı,filtre değişimi vb. işlerde sanayi uygun fiyat çıkarır diye düşünüyorum.

HakanORNEK

Yeni Üye
Doblo
Adı
HakanH ÖRNEK
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Bilgi için teşekkürler

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri
Serviste bakım maliyeti kaç lira tutar acaba . Hiç servisde yaptırmadım

eryetli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Hıdır
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Öncelikle Selamın Aleyküm.
Bende 2008 1.3 multijet D2 var aracı 165000 km de almıştım, 171000 km de özel serviste bakım yaptırdım motor yağı olarak selenia kullandılar hava,yağ ve mazot filtreleri değişti, aracım şuan 181000 de tekrar bakım yaptırmak için başka bir özel servisle görüştüm burasıda motor yağı olarak selenia kullanıyormuş yağ ve hava filtresi değişse yeterlidir dedi.
Maliyet olarak geçen bakımda 290 TL ödemiştim, bu bakımda mazot filtresi değişmeyeceği için 220 TL fiyat çıkardılar.
Benim sorum Selenia yağ iyimidir? (Serviste onu kullanıyor diye biliyorum)

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO
Öncelikle Selamın Aleyküm.
Bende 2008 1.3 multijet D2 var aracı 165000 km de almıştım, 171000 km de özel serviste bakım yaptırdım motor yağı olarak selenia kullandılar hava,yağ ve mazot filtreleri değişti, aracım şuan 181000 de tekrar bakım yaptırmak için başka bir özel servisle görüştüm burasıda motor yağı olarak selenia kullanıyormuş yağ ve hava filtresi değişse yeterlidir dedi.
Maliyet olarak geçen bakımda 290 TL ödemiştim, bu bakımda mazot filtresi değişmeyeceği için 220 TL fiyat çıkardılar.
Benim sorum Selenia yağ iyimidir? (Serviste onu kullanıyor diye biliyorum)
Petronas SELENA BİZİM ARAÇ LARIMIZIN ORJİNAL YAĞ MARKASIDIR KALİTESİ İYİ BİR YAĞDIR TÜM FİAT YETKİLİ SERVİSLERİNDE BU YAĞ KULLANILMAKTADIR

eryetli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Hıdır
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
2 hafta önce havalar çok soğuk olduğunda su kutusu dondu, tamirciye gittim onu değiştirdi içerisine antifiriz kattı, 100 TL Kutu, 65 TL antifiriz, 35 TL de işçilik diyip 200 Tl istedi.
Dün akşam kutuda antifiriz olmadığını farkettim sabah yanına gittim, radyatör borularının birinde kaçak olduğunu söyledi, arabayı bırakıp çıktım, almaya gittiğimde boruyu değiştirdiğini, kelepçe bide antifiriz ekledim dedi 200 TL istedi.
Şimdi internetten baktığımda kırmızı antifiriz in 2 tane 3 litre olanı 70 Tl yazıyor, kendisinin kattığı 3 4 litre civarı birşeydi zaten, bu adam benden fazlamı alıyor sizce?

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Plâstik üst boru yan boru 30 40 tl antifriz 1.5 lt 25 30 tl, kelepçe 2 3 tl , sizden fazla almış.. gibi..

Bu tip işlerde oluyor.. artık 100tl aşağı işçilik alan yok memlekette..

eryetli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Hıdır
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Aynı adam ilk sorduğumda 10 bin bakım için 230 TL demişti, Selenia yağ, hava filtresi, yağ filtresi için bu işlemden bu kadar alan yarın bakım içinde 100 TL iscilik istmeez inşallah.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
10bin bakim icin Nette setler var bi bakin derim. Mesela benim arac icin yag , filtreler set halinde 250 260 lira. Opar.

Takımada 100lira işçilik aliolar çoğu..

Doblo 1.9 JTD Bakım Seti Klimalı

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Petronas SELENA BİZİM ARAÇ LARIMIZIN ORJİNAL YAĞ MARKASIDIR KALİTESİ İYİ BİR YAĞDIR TÜM FİAT YETKİLİ SERVİSLERİNDE BU YAĞ KULLANILMAKTADIR
Tüm servislerde kullanıldığına emin misiniz benim aracıma opar olio yağ koymuşlardı serviste bakım yaptırdığım zaman. Gerçi 2017’de gitmiştim ama.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
2 hafta önce havalar çok soğuk olduğunda su kutusu dondu, tamirciye gittim onu değiştirdi içerisine antifiriz kattı, 100 TL Kutu, 65 TL antifiriz, 35 TL de işçilik diyip 200 Tl istedi.
Dün akşam kutuda antifiriz olmadığını farkettim sabah yanına gittim, radyatör borularının birinde kaçak olduğunu söyledi, arabayı bırakıp çıktım, almaya gittiğimde boruyu değiştirdiğini, kelepçe bide antifiriz ekledim dedi 200 TL istedi.
Şimdi internetten baktığımda kırmızı antifiriz in 2 tane 3 litre olanı 70 Tl yazıyor, kendisinin kattığı 3 4 litre civarı birşeydi zaten, bu adam benden fazlamı alıyor sizce?

ben en son aracın orjinal kırmızı organik antifirizinden aldım 3 litresi 90 liraya. Sizin baktığınız resimdekinde mi yoksa başka marka mı?

Dosyalar

• E4ECC7CB-3AC4-4540-9624-CCE27A807515.jpeg
    E4ECC7CB-3AC4-4540-9624-CCE27A807515.jpeg
    81,1 KB · Okunma: 10

eryetli

Azimli Üye
Doblo
Adı
Hıdır
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Adamın arabaya kattığının rengi beyazdı markası farklıydı, internetten baktıklarımdada bu marka yoktu.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Adamın arabaya kattığının rengi beyazdı markası farklıydı, internetten baktıklarımdada bu marka yoktu.
D4 doblonun orijinal antifirizi resimde attığım hocam. Bilinmeyen kötü markalardan koymamıştır umarım.