Doblo'ların bilinmeyen özellikleri

geremy

Onursal Kurucu
kokplot tarafından yazılan metin:
teşekürler geremy güzel açıklamışsın.
kılavuzuna bakmadım ama +++++++
- radyo gösterimi yapıyor,
- ön yolcu koltuğu, birisi koltuğuna oturduğu zaman emnyt. kemeri tak uyarısı sesli veriyor.
- hill-holder gibi yokuş kalkış destek sistemleri ile ilgili bilgi veriyor,
- yolcu airbag ları istenildiğinde devreden çıkarılabiliyor,
- geremy dediğin gibi kapı açık uyarılarınıda sesli veriyor fakat SOL ÖN KAPI AÇIK-SAĞ ARKA KAPI AÇIK şeklinde, buda ayrıntı demektir,
- telefon görüşmelerinde sesli veya görüntülü her şekilde ekran bilgilendirmesi güzel,
- bazı araçlarda depoda şu kadar yaıt kaldı diye uyarı verirken, doblo en son kullandığın duruma göre deponda kalan mazotla nekadar km gidebileceğini belirtiyor, gittiğin yolu-seyahat süresini belirtiyor,
- akıllı ekonomik kullanımı öneri sistemini gösteriyor,
- Trip A ve Trip B olarak bu ölçüm ve tüketimleri ikiye bölerekiki farklı şekilde ölçüm yapabilmeni ve buna göre veri almanı sağlıyor,
- buzlanma riskini türkçe olarak söylüyor :) ,

daha devam edicem ama sıkkınlık vermiyim artık. bende yavaş yavaş alışıyorum doblo yol bilgisayarına.
-

uyarıları yazıyor ve sesli olarak söylüyormu.yoksa yazıp ikaz sesimi veriyor.

geremy

Onursal Kurucu
Bu gün servise bi uğradım. çay içimi senasında doblosu 53.000 km olan bir 1,3 multijet kullanıcısı geldi ve triger kayışının değiştirilmesini istedi. satış müdürü gelen beyefendiye triger kayışının 160.000. km değiştiğini daha önce değişmediğini belirtti. şahsın aracının kayışı zincirmi nedir bilemiyorum. bende merakla sordum hemen tabii. benim içinde aynı şeyin geçerli olduğunu 160.000. km den önce değişmesine gerek olmadığını söyledi. bilmem benmi yanlış anladım acaba.. COMMONRAİL DİZEL MOTOR teknolojisinde motor içinde parçaların daha az ve şimdiki benim araç motorlarının 16 walf OLMASINDAN DOLAYI Motorların daha uzun ömürlü, dyanıklı olduğuu ayrıca şu anda türkiyede başka hiçbir aracın bu motor denginde kullanmadığını, yine opeldede bu motorların kullanılaacağını duydum.

opelin bazı araçlarında örneğin corsa larda multijet kullanılıyor.
bildiğim üzere yeni kasadaki 1.3 le eski aynı belki yazılım farkı olabilir.16 valf diye biliyorum.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Aracın sürücü koltuğu standartlara göre fazla fonksiyon içeriyor.

*İleriye geriye,
*Bel desteği,
*Öne-Arkaya,
*Dirsek desteği,
*Ön yükseklik,
*Arka yükseklik.

Yükseklik ayarını farkettiğim günden bugüne, nissan almerama binemiyorum, içine gömülmüş gibi hissediyorum.
Doblomun koltuğu, otobüs koltuğu gibi. Bir de yaylanması olsa süper olacakmış. Arka taraftakiler beşikte gibi, ben sabit. :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
beyler dobloda triger kayışı yok triger zinciri var.160 binde değiştirmekten ziyade zincir sıkılığını kontrol ediyorlar.eğer extrem bi durum tespit edilirse değişiliyor...

geremy

Onursal Kurucu
Arka emniyet kemerlerinin doğru kullanımı için yan emniyet kemerlerinin dilleri orta emniyet kemerine uymaz.

Araç dik yokuşda parkedildiğinde toplayıcı mekanizma kilitlenebilir.

Ön gerdiriciler devreye girdiğinde toplayıcı mekanizma kilitlenir emniyet kemeri el ile bile çekilemez.

Ön gerdirici sadece bir kez kullanılabilir.

Ön gerdirici kullanılabirliği 10 yıldır.

Elektronik enjeksiyon kontrol sistemi motor yüksek devirlere çıktığında yakıt akışını kesecek ve sonuç olarak motor gücü düşecekdir…………….

Rezerv uyarı lambası yandığında depoda 5-7 lt yakıt kalır.

Yakıt deposunda çok az yakıt kaldığında olası besleme kesintileri katalitik konv. Zarar verebilir.

Motor suyu sıcaklığı 50 c üzerine çıktığında işaret vermeye başlar.

Kontak anahtarı çıkarılmışken ve ön kapılardan biri açıkken ekran sadece bir süreliğine açılacak birkaç saniyeliğine katedilen km gösterilecekdir.

Yol bilgisayrında gidilebilecek mesafe 50 kmden veya 30 mil den daha düşükse vey<a otomobil motor çalışıyorken uzun bir süre par edilirse ---------- şeklinde gösterilir……………..

Motor hareketsiz çalışırken anlık yakıt tüketimi -------- diye gösterilir.

Herhangi bir veri eksik olduğunda yol bilgisayarı ------ simgesini gösterir.

Zor koşullar altındayken motoru durdurmadan önce 2-3 dk bekleyiniz ve hafifce gaza basarak soğutucu sıvının sirkülesyon yapmasını sağlayınız.

Abs lambası yandığı zaman abs den yararlanılamaz ama fren performansıda değişmez.

Ön koltuk yükseklik ayarı yükseltilirken üzerine oturulmamalıdır.

İç dikiz aynası iki pozizyonludur.ayrıca ayna üzerinde bir çarp ma halinde onu serbest bırakanbir emniyet tertibatı mevcuttur…………….

Bazı elektrik kumandalı yan aynalarda arka cam reziztansını devreye soktuğunuzda otomatik olarak devreye giren elektrikli bir buğu önleme tertibatı bulunur.

Isıtıcıyı ön cam ve ayaklara vermek yolcu kabini içerisinde çok iyi bir ısınmayı garanti eder.

Klima buğu çözme işlemi için çok faydalıdır zira havadaki nemi almakdadır.

Kış mevsiminde klima sistemi ayda bir defa ve 10 dk çalıştırılmalıdır.

Ön panelin sağ tarafında bir yuva içerisinde ve bir kaza anında yakıtın kesilmesini ve böylece motorun durdurulmasını sağlayan bir güvenlik düğmesi mevcuttur.

Çakmak basıldıkdan 15 sn sonra hazırdır.

Kül tablası yerinden çıkarılırsa eşya koyma bölümü olarak kullanılır………

• Beğen
Tepkiler: Gun

kokplot

Onursal Üye
yeni doblo da bu gün bir iki özellik daha öğrendim. gerçi extra paketlerin özelliği ama yinede anlatayım. START&STOP özelliğinde evinizin önüne gelerek aracı park ettiğinizde nomal bir durum olarak el fireni çekmediyseniz yada eri vites yapmadıysanız satart&staop devreye giriyor ve motor haliyle susuyor. diyelim bu haliyle tekrar debriyaja basmadınızda araç bu sefer bir müddet sonra kendiliğinden çalışıyor. dahada hareket etmediniz ve öylece kaldınız , motor çalışmaya devam ederken bir müddet sonra tekrar kendini otomatik kapatıyor.

bu ne kadar devam ediyor gidiyor ona bakmaya sabrım yetmedi.:D

ERCAN

Daimi Üye
Start stop özelliği trafikde durduğumuzda da...vites boştaysa devreye girmiyormu..sanki ben öyle anlamıştım..

geremy

Onursal Kurucu
bu sistem tam olarak nasıl çalışıyor.anladığım kadarı ile kırmızıda durunca boşa alıyoruz ve motor stop ediyor.debriyaja basar basmaz çalışıp gidiyormuyuz.
bu sistem devre de iken marş yapabilirmiyiz.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
allahtan tüm modellerde yokmuş.benim insiyatifim dışında motoru susacak arabayı çekiciyle çeker servisine iade ederim.bidahada kimse o arabayı bana geri aldıramaz.

kırmızıda durdun.bu saplamada kendini stop etti.arkadanda adam geliyor belliki duramayacak.ne olacak?"dur bana çarpma arabam kendini stop etti birazdan çalışacak" mı diyecez.bi etkisi olacağını sanmıyorum!adam gelir bizim bagaja yerleşir.sanayide alırız soluğu allah muhafaza!

öyle saçma özellik olmaz.bide hiç bilmeyenini düşün?adamın hiç haberi yok.haydiiii...herfi bi bakacak araba durup dururken stop etti.aklında ilk ne geçer?tabiiki "araba bozuldu!".garibim sarılacak usta aramaya.olmadı çektirecek servise...dimi?0 araba niye stop etsin?

start&stop...bir arabaya koyulabilecek en lüzumsuz özellik.bide yazılımı karıştımı tamam..allah versin...ya hiç çalışmaz,ya da mazotu bitene kadar stop edemezsin... zaaaaaaaaaaaaaaa :D

kokplot

Onursal Üye
kırmızıda durunca boşa alıyoruz debriyajı bırakınca stop ediyor. gitmek istediğinde debriyaja basmanla nasıl çalıştığını anlamıyorsun dahi hemen vitese alıp gidebilirsin. durduğun yerde kalırda gitmezsen belli bir süre veriyor sana, ozamanı aşarsan kendi çalışıyor yada çalışırken motoru kapatıyor. diğer fonksiyonlar daima devrede.

AYRICA BİR DOKUNUŞLA İSTEDİĞİN ZAMAN DEVREDEN ÇIKARABİLİYORSUN.

bu sisteme alışamayacak bişi yok. arka bagajına yerleşecek varsa müleccim değilsin misafiri alırsın içeri :). başımıza elbette gelmiştir uzun yol yorgunları bazen kırmızılarda misafir olabilirler. bende bir kaç defa atlattım . debriyaja bastığın anda vitese atarken anında motor çoktan gitmeye hazır. doblonun arkası kule gibi devasal stoplarla dolu. :)) selamlar sevgiler..

''YETİŞTİRDİKLERİMİZİN YETİŞTİRDİKLERİNE USTA DERLER''

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kırmızıda durunca boşa alıyoruz debriyajı bırakınca stop ediyor. gitmek istediğinde debriyaja basmanla nasıl çalıştığını anlamıyorsun dahi hemen vitese alıp gidebilirsin. ama belli bir süre veriyor sana ozamanı aşarsan kendi çalışıyor yada çalışırken motoru kapatıyor. diğer fonksiyonlar daima devrede.

bu sisteme alışamayacak bişi yok. arka bagajına yerleşecek varsa müleccim değilsin misafiri alırsı içeri. başımıza elbette gelmiştir uzun yol yorgunları bazen kırmızılarda misafir olurlar. bende bir kaç defa atlattım. birtaneside tabzonun içinde FORUM a giderken ışıklarda oldu geçen dün. araba aynı araba. debriyajabastığınanda vitese atarken anda motor çoktan gitmeye hazır. doblonun arkası kule gibi devasal stoplarla dolu. :)) selamlar sevgiler..

ben ışıkda dururken aynamı kollarım...gelende bellidir gidende...tehlikeyi sezdimmi gazlarım.ama işte o dediğin özellik risk taşıyor...debriyaja basınca çalışıyor diyorsun ama ya çalışmazsa? :D o zaman ayvanza...

kokplot

Onursal Üye
allah kimseye kaza bela vermesin raptor kardeş inşallah öyle bişi olmaz. araçta doblomu sattıracak böyle bir arıza olacağını sanmıyorum. çoluk çocuk var araçlarımızda , bunları düşünerek yollarda gidiyoruz. hepimizin yollarda birbirimize karşı saygıya ve anlayışa ihtiyacımız var*sarcasm*. kazaların en ufağıda büyüğüde çok kötüdür. ''kimin arabası kimi geçer kiminki daha iyi'' dir olayı sadece dilde ve latife ile muhabbet bahanesi olmalıdır.

trabzonda çayını içmek isterim kardeşim kendine iyi bak.

sevgiler selamlar tekrar tüm TEAM DOBLO ailesine ..

kokplot

Onursal Üye
aracımda çakmaklık dışında kullanabileceğim 2 tane daha priz sistemi yapmışlar. ikisi önde biri bagajda. nasılsa bagaj iki oda bi salon gepgeniş. bu güzel bir artı. ister buzdolabı bağla isterse tv divix. bende bir ara fiyatlarını ve montajlarını öğrenebilirsem ağustos ayı civarı arabama doğru düzgün kalitede televizyon sistemli divix yerleştirmeyi düşünüyorum. senede bir kez uzun yola çıkıyoruz oda yolcular sıkılmasın. :)

bu tip tv divix kullanan varmı tavsiye edermisiniz ? artısı eksisi nedir kullanıcılarından duymak isterdim.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
*tup*
allah kimseye kaza bela vermesin raptor kardeş inşallah öyle bişi olmaz. araçta doblomu sattıracak böyle bir arıza olacağını sanmıyorum. çoluk çocuk var araçlarımızda , bunları düşünerek yollarda gidiyoruz. hepimizin yollarda birbirimize karşı saygıya ve anlayışa ihtiyacımız var*sarcasm*. kazaların en ufağıda büyüğüde çok kötüdür. ''kimin arabası kimi geçer kiminki daha iyi'' dir olayı sadece dilde ve latife ile muhabbet bahanesi olmalıdır.

trabzonda çayını içmek isterim kardeşim kendine iyi bak.

sevgiler selamlar tekrar tüm TEAM DOBLO ailesine ..

*tup* BAŞIMLA BERABER*tup*...*clap*

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
hem arabana bi lafım olamaz canım...bende hastasıyım 1.6 105 hp 6 ileri premionun...o arabaya yol dayanmaz!
ben sadece bu start&stop çok gereklimidir diyodum ama adam koymuşsa illaki gereklidir.

geremy

Onursal Kurucu
istanbul ankara gibi sıkışık trafikde yakıta önemli ölçüde faydası olur 90 saniyelik kırmızılar var mesala.

kokplot

Onursal Üye
ben kontrol etmedim ama fıat bana bu 1,6 premio aracı teslim ederken yedek lastiğimizde aynı jant ve lastik tir dedi. benim jantlarım 16 inç çelik alaşımlı. yedek lastikte çelik alaşımlı.
peki sizlerin yedeklerinde önceden böyle bişimi vardı. yani yedek lastikler kullanılan jantla aynı ebatta diyerek sırıtan firma satış yetkililerini ben o an anlamakta güçlük çektim. öyleyse önceki modellerin lastik ve jantları kulanılandan küçük inç ve farklımı .???? hangi devirde yaşıyoruz yahuu.

1993 yılında vişne çürüğü 1987 model 3000. km de KÜTAHYA ilinde iken bir öğretmenden aldığım 43 FV 946 plakalı şahinimin ilk olarak yedeğinin farklı olduğunu gördüğümde izmir fıat servisine gittiğimde sordum. bu neden böyle diye. yedek lastikle fazla gezmemeniz orjinalini hemen yaptırmanız için özellikle yedek lastik ve jantları çirkin yapar firma dediler. bu mudur yani. katılmıyorum. yedek lastikten bile kendi çıkarlarına malzeme tasarrufu yaptıklarını düşündüm o zaman bile.

geremy

Onursal Kurucu
benim stepne ve üstündekiler aynı jant ve lastik
şahinimdede öyleydi
doğan slx lerde 5 taneside aynıydı*clap*