kendi kendine gaz verme sorunu

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
koskoca servis bi debimetre takamadımı arabaya?ellerindemi yokmuş?ya kardeşim biraz yırtıcı olun!servisler sizin ihtiyaçlarınızı anında karşılamak zorundadır.senin debimetren değişecekse servis bunu kendi envanterinden değişmek zorundadır.bozuk olan parçanın neyini göndermiş enriqo bilmemneye?bozuksa bozuktur bu!gittiği yerde tamir edip yollayacak değiller ya.bozuk diyip çöpe atacaklar,kendi stoklarından yenisini yollayacaklar.servis bozuk olduğunu tespit ettiği parçayı bir rapor düzenleyerek müşteriden alarak kendi envanterindeki yeni bir parça ile değiştirir.değiştiremiyorsa parçayı çevre servislerden,yedek parçacılardan yada bağlı olduğu depo envanterinden ister.eğer yine olmuyor ise parçayı garantiye gönderip aracını serviste tutar,sanada aracının arızası giderilene kadar yeni bi araç tahsis eder.

bunun prosedürü böyledir.bunları isteyin!

selcukan43

Daimi Üye
wala abi tam benim kafadansın biliyomusun :) bende hakkını arayan biriyim. hiç göz yummam. walla doğru sölüyosun. bence raptor'un önerilerine kulak as abi sende :)

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
kardeşe açık hava filtresinin bize dezavatanjları neler acaba?

Yakıt artması lazım değil mi?

selcukan43

Daimi Üye
acık hava filtresinin tek dezavantajı yakıtı az da olsa artırmasıdır. yanlız çekişide artırır. bir çok kişi çekişi de yakıtı da artırmıyor diye bi görüş içerisindeler fakat kullanmış birisi olarak biliyorum. mesela uzun yol 100 km giden bi araç açık hava filtresiyle 90 km gider. fakat aracın hava alması daha rahat oldugundan çekiş bir miktar artmaktadır. deneyin ve görün :) dezavantajı tek yakıtı artırması. avantajları çok. çekişi artırıyor, pislendiğinde çıkar yıka geri tak, 30.000 - 40.000 km ye kadar garanti verip açık hava filtresi satan yerler var.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
selcukan43 tarafından yazılan metin:
acık hava filtresinin tek dezavantajı yakıtı az da olsa artırmasıdır. yanlız çekişide artırır. bir çok kişi çekişi de yakıtı da artırmıyor diye bi görüş içerisindeler fakat kullanmış birisi olarak biliyorum. mesela uzun yol 100 km giden bi araç açık hava filtresiyle 90 km gider. fakat aracın hava alması daha rahat oldugundan çekiş bir miktar artmaktadır. deneyin ve görün :) dezavantajı tek yakıtı artırması. avantajları çok. çekişi artırıyor, pislendiğinde çıkar yıka geri tak, 30.000 - 40.000 km ye kadar garanti verip açık hava filtresi satan yerler var.

açık hava filtresinin yakıtı arttırdığı düşüncesi yanlıştır.aracın sesi değişiyor.birazda bu sesi duymak için gaza yükleniliyor.kullanım tarzı değiştiği için haliyle yakıt tüketimi artıyor.devir aralıklarını değiştirmeden kullandığınız takdirde yakıt tüketimini arttırmaz.hatta araç gerekli havayı daha rahat temin ettiği için yakıt tüketiminde düşüşde olabilir.performansın motoruna göre 5-10 HP artışı sözkonusudur.buda yakıt tüketimini düşürecektir.

hava filtresinin asıl gözden kaçan dez avantajı kalitesiz açık hava filitrelerinin motor silindir haznelerine toz alıyor olmasıdır.bu durum motorda kurunlanma ve erken aşınma getirecektir.hatta açık hava filtresine sebep devir aralıklarını arttıran sürücülerin araçlarında yüksek devirde ve tozlu hava ile kullanımdan çok erken motorun bitmesi söz konusudur.

açık hava filtresinin diğer bir dez avantajı ise fiyatlarının yüksek olmasından dolayı çoğu sürücülerin değişim aralıklarına uymamasıdır.bu durumda aracın motorunu olumsuz etkilemektedir.

aracınıza fabrikanın uygulamış olduğu kapalı kutu hava filtresi sistemlerinin açık hava filtresi sistemine çevrilmesi mümkündür.ancak bunu uzman kişilerin kaliteli ekipman ve parçalarla uygulaması,uygulama sonrasında sistemin bakımlarının düzgün ve zamanında yapılması çok büyük önem arzetmektedir!

selcukan43

Daimi Üye
herşeyi çok güzel yazmışsın. ama devir aralıklarını geçtiğinde normal hava filtresine göre daha fazla yakıt emiyor abi bu ya. benim ölçümlerime göre aldığım sonuç.. yani açık hava filtresi yokken gaza yüklendiğimde bu kadar asılmıyordu ama bu kadar da yakmıyordu :) demekki fabrikasyon olarak verilen herşeyin bi dengesi var ve biz güç artışı olsun diye bu dengeyi bozuyoruz :) tabi mükemmel oluyor ama yakıt çabası. tabi ki sakin kullanımda yakıt artmıyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
herşeyi çok güzel yazmışsın. ama devir aralıklarını geçtiğinde normal hava filtresine göre daha fazla yakıt emiyor abi bu ya. benim ölçümlerime göre aldığım sonuç.. yani açık hava filtresi yokken gaza yüklendiğimde bu kadar asılmıyordu ama bu kadar da yakmıyordu :) demekki fabrikasyon olarak verilen herşeyin bi dengesi var ve biz güç artışı olsun diye bu dengeyi bozuyoruz :) tabi mükemmel oluyor ama yakıt çabası. tabi ki sakin kullanımda yakıt artmıyor.

daha fazla yakmaması gerek selçuk.belki devir daha hızlı yükseldiği için öyle görünüyor olabilir.sonuçta motor gücünde 5-10 HP bir artış oluyor.yani açık hava filtresinin yakıtı arttırıyor olmasının tek nedeni,açık hava filtresi olsun diye araçla uyumsuz küçük açık hava filtrelerinin kullanılması olabilir.normal şartlarda uyumlu bir açık hava filtresinin performansı arttırıp yakıt tüketimini düşürmesi gerekir.

ve buradan ısrarla söylemek istiyorum.

Modifiye Basit Bir Olay Değildir!Uzman Kişilerce Kapsamlı Bir Şekilde Yapılması Gerekir!

adam sallıyor bir açık filtre,hadi bakalım bi chip tunning,peşine turbo büyütme,blow off,gelsin yeni enjektörler arabanın k*çınada bi kurt eksoz,bi takım büyük çelik jant,ince yanak kalın taban lastik,yanlara demir/karlık,çatıyada bi spoyler oturttunmu oldu sana modifiye!

sonra sahil yolunda da bi 180 gördümü,helal olsun yarış pilotuna!

yahu kardeşim 105 hp araban 150-160 Hp oldu ama hiç düşünüyomusun yeni turbonun basıncını turbo boruları kaldıracakmı?

hiç düşünüyomusun bu radyatör bu motoru artık soğuturmu?

bu baskı balata,bu şanzıman-motor-lastik takımını sıyırmadan taşırmı?(lastik/jant çapı büyük,motor büyük,şanzıman baskı balata aynı sizce oluşan taşıma farkını kaldırırmı baskı balata?)

180-190 görüyosun ama frene bastınmı durabiliyomusun? diskler yeterince büyükmü?yoksa yeni sürrat şatlarında diskler çabuk mu ısınıyor?

180-190 gidiyosun ama viraja girdinmi makas-süspansiyon-amortisör takımı seni yolda tutuyormu?

demek istediğim şu arkadaşlar bizde oto yarışı artık ata sporu oldu!herkes doğuştan yarış pilotu.ehliyeti olmayana kız vermiyolar!
ama bu işi cahilce çocukca değil ,eğer çok yapılması gerekiyorsa raconuyla profesyonelce yapmak lazım.

ben çok yazıyorum ama okuyun canınız sıkılmasın.

dün mahallede asker uğurlama şenlikleri vardı hayırlı teskereleri olsun bir kardeşimiz askere gidecek.gençler kimi babasının arabasını almış kimi,oto kiralamış konvoy yapacaklar sonrada sazlı sözlü eğlence.bizide sağ olsunlar abileri gördü davet ettiler!

gittik...abiler,kardeşler burayı iyi okuyun; 11 arabalık konvoyda 3 tane ehliyetli sürücü vardı.ister inanın ister inanmayın!buna araba kiralayanamı sövecen,araba veren babayamı sövecen yoksa denetim yapmayıp da bunlara ortam hazırlayan polisemi sövecen artık sen karar ver ama tek bildiğim suç bu çocukların değil!

şimdi çocuklara bakıyorum geneli iyi araç kullanıyolar ama hepsinin ortak özelliği hepsi kendini yarış pilotu sanıyor!araba kullanmalarına bi lafım yok yaşlarına ve eğitim almamalarına rağmen araç ve yol hakimiyetleri iyiydi,dikkatleri trafiğe uyumları aynalarını kollamaları kavşak v.s. kurallarına uymaları iyiydi.bazı yol kesme gibi taşkınlıkları oldu.haklı görmemekle birlikde gençliklerine verdik ama sonuç olarak ortada tehlikeli bi şey var ki o da bu çocukların iyi görünen sürücülük eğitimlerini uzman kişilerden değil kulaktan dolma bilgilerle almış olmalarıdır!tabi evde öyle geçtim böyle bastım,trabzondan istanbula 8 saatte çıktım ben aslan şöförüm diyen aile büyüğü amca dayı ebeveyn v.s. var kesin.bu çocukta 8 saatte istanbuldan trabzona molasız ortalama 120 km/saat hızla gitmiş olmayı insanların güvenliğini tehlikeye atan bir suç olarak değilde bir marifet olarak görüyor ve bende böyle olacam diyor

sonuç olarak mahalle araları karlık ve tüple modifiye doğanlar ve bunların üzerindeki sürücü belgesi olmayan çakma pilotlarla dolu

Yanlış Anlaşılmasın,Lafım DOĞAN a Değil, Doğanı O Hale Koyana

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
arabalarının performansı ile güç gösteri yapıyorlar, seviniyorlar. Başa gelmeden bilmezler abi.

selcukan43

Daimi Üye
güzel yazmışsın abi tebrikler.. şu frenleme olayına değinmek istedim. arkalara disk taktırsak olur mu? ben sordum bi kaç yere ama saatlerce uğraşıp arkalara uygunu hangisiyse bulunması gerektiğini söylediler. önlerden alıp bi takım arkaya takalım dedim olmaz dediler. arkaların disk olması bir çok şeyi değiştiriyor. arkadaşta connect var bir fren atıyor tutunsan bile tutunduğun yerden sırtın ileri gidiyor.. manyakkkk bi frenlemeye sahip. arkalara disk taktırsak bizimkilerde öle olur diye düşünüyorum yaptıran varmı acaba.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
disk olayı nasıl olacak anlamadım, kampanalar sökülecek güzel bir fikir ama bi sormak lazım?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
güzel yazmışsın abi tebrikler.. şu frenleme olayına değinmek istedim. arkalara disk taktırsak olur mu? ben sordum bi kaç yere ama saatlerce uğraşıp arkalara uygunu hangisiyse bulunması gerektiğini söylediler. önlerden alıp bi takım arkaya takalım dedim olmaz dediler. arkaların disk olması bir çok şeyi değiştiriyor. arkadaşta connect var bir fren atıyor tutunsan bile tutunduğun yerden sırtın ileri gidiyor.. manyakkkk bi frenlemeye sahip. arkalara disk taktırsak bizimkilerde öle olur diye düşünüyorum yaptıran varmı acaba.

arkaları diske çevirmek mümkündür.fren dağılımını dengelemek babında arka disklerin önlerden belli oranda küçük olması gerekir.
ön disklerle arka diskler aynı olması durumunuda (öndeki disklerin aynısının arkaya takılması) ön ve arka tekerleklere yakın frenleme gücü gideceğinden arka tekerleklerde özellikle aracın boş olduğu hallerde kızklama eğilimi olacaktır.bu durumun bertarafı için arka disklerin belli oranda küçük tutulması gerekir

önceki yazımla ilgili bir gelişme!jandarma bizimkileri enselemiş!kiralık araçlardan biri hacizli borçtan dolayı bağlanıyor,6 sürücüden 5 ine ceza uygulanıyor.kurtulan bir kişi var onunda aracı köyde jandarma gelmeden önce yatak sarıp balata sıyırıyor,defransiyelide pert!

tek araba dönmüş oda çekilerek!

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
jandarma işini bilir aga :D

selcukan43

Daimi Üye
puhauhauhauahuahauha xD abi yazına koptum yaaaaa :) :) çakma pilottt :) walla doğru sölüyosun karlıklı tüplü doğan :D bide eksoz temizletirler gazı köklerler oldugu yerde pannpanpanpanpan bağırır amuhauhauahuahuahuauha xD xD

ramazan

Azimli Üye
evet sonunda kesin çözüm. beyinin arkasında etiket var onu söktüm. leyimleri tazeledim. gaz verme sorunu çözüldü. kızdırma role sorunu ise jızdırma rolesine + veren bir kablo var o kablonun ucundaki sigorta atmış onu deyiştik. 2 aydır sorun kalmadı. herkeze teşekkürler

ERCAN

Daimi Üye
ramazan tarafından yazılan metin:
evet sonunda kesin çözüm. beyinin arkasında etiket var onu söktüm. leyimleri tazeledim. gaz verme sorunu çözüldü. kızdırma role sorunu ise jızdırma rolesine + veren bir kablo var o kablonun ucundaki sigorta atmış onu deyiştik. 2 aydır sorun kalmadı. herkeze teşekkürler

lehim tazelemeyi niye gerek gördünüz..*hmm*soğuk lehim arızası...hmm*denilen bir arızamı bu...*hmm*yada neme bağlı olabilen oksitleşmemi yani temassı sağlayamamı....*hmm*

hayalciruh

Yeni Üye
Adı
ergün
Aynı sorun bendede var 1.9 doblo dsx modelinde bilgisayara bağlattım gaz potansiyometresi cıkıyor ustam önce tesisata bakilmasi gerektigini söyledi ve tesisatta beyinden arzı olduğunu söyledi beyin islanmis tamiri icin 600 tl masraf çıkardı cokmu arkadaslar sizce

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
600 tl ye ne onarımı yapacak onu bilemeden yorum yanlış olur

Onuryilmaz

Fenomen Üye
Adı
Onur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik&elektronik
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
@hayalciruh
Isin icine beyin girdimi sikinti benm eski arabadada oyle oldu bilemiyosun ne yaptigini yada yapip yapmadigini piyasada cok beyinci yok baska yere gosterme sansin pek yok stop ediyodu arac yaptim deyip 450 lira para aldi benden haka kapinin onunde tekrar stop ettin vurucaktim adami sonra ustam bi yerine daha bakti sorun cozuldu beyinlede pek alakasi yokmus yani bedavadan para verdim. Tam emin olmadan beyne islem yaotirma bence. Al bi isitici sen kurut biraz bak bakalim olucakmi son care git bence yinede sen bilirsin

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@hayalciruh
Hava akışmetrenin fişini çek sıkıntın gidiyorsa fişi bidaha takma yola devam et sıkıntı olmaz.