Salıncaktan Gelen Ses

Oğuz Uğur Avcı

Yeni Üye
Adı
Oğuz Uğur Avcı
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Merhaba arkadaşlar 2016 model fiat Trekking aracımda34912 kilometrede vuk vuk diye ses geliyor aracımı cevizli fiat medos bayine götürdüm gelen sesin amortisman (salıncak kauçuk)tan gelen ses olduğunu bunun İçin bir şey yapamayacaklarını tüm dobloloarda bu sesin olduğunu söylediler ben de itiraz ettim servis müdürü Ümit bey devreye girdi ön iki salımcak değişti ses devam ediyor fiat bu arızayı kabul etmiyor me yapabilirim bu sesi. Asıl kesebilirim yada hakkımı yasal yollardan aramayı düşünüyorum yada aracı satmayı bu konu kakım da yardımlarınızı bekliyorum.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@Oğuz Uğur Avcı
öyle bişey yok sizz servisinizi değiştirin.

Oğuz Uğur Avcı

Yeni Üye
Adı
Oğuz Uğur Avcı
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Merhaba Yunus0635 bey açmış olduğum konu hakkın daki yorumunuzu okudum ve üzüldüm nedeni ise bu kadar çabuk kesip atmanız aracımda ki sorun için 2 defa ASF MEDOS oto 1 defa KARDEN oto ve son olarak TALiP oto ya götürdüm ve tarafıma söylenen tüm doblolar da bu sesin olduğu bende doğal olarak 35000 kilometre ye kadar bu ses yoktu şimdi nereden çıktı diye sorduğum da aynı cevabı veriyorlar bende TEAM DOBLO Ailesin den yardım istedim hepsi bu.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Düzgün bir rot balansçıda ön takımınızı kontrol ettirin, burçlardan birisinde sıkıntı var ama denemeden bulmak biraz zor, levye ile kontrol ederek dinlenmesi lazım.

Bana üst salıncak burcu ses yapıyor gibi geldi ama dediğim gibi, kesin bir teşhis koymak buradan pek mümkün değil.Araba yaylanırken, hafif ve art arda tümseklerden geçerken salınma yaptığında gelen dediğiniz tarz ses genelde üst salıncak burcundan olabiliyor.

ulas

Azimli Üye
Adı
ULAŞ
Kan Grubu
AB RH -
Meslek
Öğrenci ve çalışan
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
ÇELİK GRİ
@Oğuz Uğur Avcı
Bu olaylar çok üzücü,moral bozucu ve yorucu.Sabırlı olun.35.000 km'den önce olmadığını söylemişsiniz.Bundan %100 eminseniz.Farklı servis deneyin.Bu sesin olmadığı bir araç bulunursa,bu işin peşinede düşülürse, çözüm bulunur.Bulunmassa fiat genel merkezi aranır onlar gerekeni yapar.Fiat genel merkezi çözüm odaklı ve müşteri memnunuyetine önem veriyorlar.

Oğuz Uğur Avcı

Yeni Üye
Adı
Oğuz Uğur Avcı
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Zorbey777 bey değerli görüşleriniz için teşekkür ederim dediklerinizin hepsini yaptık ama maalesef ses devam ediyor.
Ulas bey gelen ses daha öncesinde yoktu kesinlikle eminim fiat genel merkez için dediklerinize katılmıyorum orada ki insanlar kendilerini kaf dağında zannediyorlar şuan Cumhur başkanı na ulaşmak daha basit (bundan 3 ay önce fiat genel merkez önünde aracımı yakmaya gittim düşünün beni o duruma geitrdiler.)

ulas

Azimli Üye
Adı
ULAŞ
Kan Grubu
AB RH -
Meslek
Öğrenci ve çalışan
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
ÇELİK GRİ
Oğuz bey size mahkeme yolu gözüktü.Ama son olarak bir kaçtane ustaya gösterin.Bilgi alın sorunun çözümü içinde oska ya gidebilirsiniz.(garanti söz konusu ya o yuzden yetkili servis onerdim)Oskada tecrübeli ustalar var.Medos asf berbat zaten...Sizi öyle anlıyorum ki,sadece sakin olun.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@Oğuz Uğur Avcı
biraz sakin
başka bir fiat yetkili servisine uğrayıp çözüm yolu bulabilirsiniz
Sponsorumuz Gürses oto ya uğrabilirsiniz.

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
@Oğuz Uğur Avcı
İyi akşamlar Oğuz bey. Bahsettiğiniz sesi biraz açar mısınız? bu ses genellikle çukura girişlerde değil daha çok hız tümseği gibi geçişlerde mi geliyor? Seyfettin beyin belirttiği gibi hassa bir rot ayarı kontrolü gerekebilir. Aracın burçları sağlıklı olabilir. Ancak salıncak kısmı olması gerektiği konumda değilse....(örneğin yere paralel olması gereken konumda değil de bir miktar açılı bakıyorsa) aracın esnemesi dikey değil, belirli bir açıda gerçekleşiyor, buda zorlanan burçların ses yapmasına sebep oluyor olabilir. Ayrıca amortisör üst takozunun doğru basmaması, amortisör kule tabanında bir olumsuzluk, taban lastiklerinin doğru basmamasına neden olabilir.

Daha önceki sahip olduğum palio aracımda arka kısımdan gelen bir tıkırtı sesi vardı. İlginç olan araç öne doğru esnediğinde duyulan bir tık sesinden ibaretti. Onu sök bunu değiştir v.s. derken arka amortisörün oturduğu yatakların biribinden farklı yüksekliklerde olduğunu, aşınan yüzey üzerine konulan takozların öne esnemelerde kısa bir süre boşa düşerek amortisörün kasaya sürtmesine neden olduğunu bu sesin ondan kaynaklandığını bulmuştuk. Tabi ki tesadüfen....

bu tür durumlarda sabırlı olmak gerçekten önemli. Zira emek ve paranız söz konusu. doğru tespitlerle sorununuzun çözüleceğinden eminim.

Oğuz Uğur Avcı

Yeni Üye
Adı
Oğuz Uğur Avcı
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Merhaba Tolgakmg bey, aracımdan gelen ses benim tabirim ce lok lok diye ama serviste ki arkadaşlar vuk vuk diye bahsediyorlar ve genelllik le yollara yapılan asfalt kasislerde çok bariz belli oluyor bu ses ön salıncaklar değişti amortisör takozları değişti ve yapılan incelemede ön takımlarda hiç bir arızanın olmadığı söyleniyor bu ses ne diye sorduğumda tüm doblolar da bu ses var deniyor.

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
@Oğuz Uğur Avcı
Ornegin kasise geldiniz kasisten gecerken kasisle yola tam temas halinde lok diye geliyorsa amartisorlerinizde sorun olabilir cunku bende ayni dertten muzdaribim kasisten gecerken lok diye ses geliyor bende z rot ve takozlari degistirdim duzelmedi amartisorleri degistiricem

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO
Amartisör takozu yadA z rotlarda aşınma olabilir
Rot balans ayarı da gerekebilir
İyi günler

Oğuz Uğur Avcı

Yeni Üye
Adı
Oğuz Uğur Avcı
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Uğurbalci amortisörleri değiştikten sonra ses kesilirse bana lütfen haber verir misin?bende ona göre hareket edeceğim gerekirse Fiat genel merkez ile iletişime geçeçeğim şimdiden teşekkür ederim.

baba44

Daimi Üye
Adı
murat büyükbaba
Kan Grubu
AB RH -
Araç Yılı
2016
Renk
Türk Kahvesi
lok lok sesi geliyorsa %90 amortisördür

AHMETMUTAF1057