şanzımandan gelen şıkırtı sesi

eternity3437

Azimli Üye
Adı
kasım
selamlar.1.6 dizel 2011 panoromam (startstoplu model)dan belirli bi süre çalışınca bir teneke parçasının titreşimle çıkardığı ses tarzı bir ses geliyor şanzımandan.ses rolantide normal.vitesi takıp giderken kayboluyor.debriyaşa basınca artıyor.bi ustaya götürdüm şanzımanda yağ yok dedi 1.5 litre yağ koydu.ama vites geçişlerinde problem yoktu.rolantide iken ses geliyor.debriyaja basınca artıyor.başka ustaya gittim.volant arızalı dedi.sonra biraz düşündükten sonra bizim burayı vuran selde epey derin suda gezmiştim.su aldığını düşündüm.servisi aradım.konuyu anlattım.baskı bilyası arızalıdır.dedi.ama her halikarda şanzıman inecek dediler.parça olarak volant ve baskı balata ve hidrolik bilya serviste astronomik pahalı hele işçiliktye keza öyle.ben tavsiyelerinize göre dışardan parça temin edip özelde yaptırmayı deneyeceğim.yaşadığım şehir kastamonu.arıza ne olabilir.tavsiyelerinizi bekliyorum.bilya ise böylekullansam en azından bayramdan sonraya kadar sorun büyürmü.şanzımanın içinde arıza olsa vites geçişleri anolmalolmalı ama böylebi durum yok gayet güzel çekişi felan.lütfen yorum bırakın kafam çok bulandı.saygılar(bilya için aldığım fiyatlar:210-232-135)baskı balata için aldığım fiyatlar:630-670-1050) volant fiyatları:1800-950-700)

#Raşitemmi

Fenomen Üye
Adı
Raşit DEVE
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Demirci
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
gri granit
Hoş geldin kardeş aramıza Ayrıca geçmiş olsun

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
aynı problem bende oldu servis volan ve debriyaj rulmanını değişti olmadı en gaz kelebeği değişti problem yok oldu

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Merhabalar. Daha önce kullandığım linea 1.6 da yaşadığım bir sıkıntı bu. Dedikleri gibi volant olma ihtimali var. Debriyaj bilyası biraz zor çünkü debriyaj bilyası aynı zamanda basit bir pompa ( bizim araçlarda debriyaj çatalı yoktur o yüzden bilyanın çarpıp şıkırdayacağı bir ortamı yoktur). Şıkırtının şiddetine göre rölantide hafif bir salıntı da olabilir. Birde motoru kapatırken motorun durmasına yakın bir çınlama duyuyor musunuz? Volant biraz pahalı. Genelde volant + debriyaj set olarak değişiyor. Toplamda parça olarak 1500 ü geçebiliyor.

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Şanjuman içerisinde genelde bilya arızası sık oluyor ama o da belirli viteslerde uğultu şeklinde olur. Vites kutusuna yağ konuldu dediniz. Kaçak yoksa genelde vites kutusu yağı eksilmez. Şanj. Keçelerine de baktırın derim

eternity3437

Azimli Üye
Adı
kasım
Motoru stop edince.stop sonrasi bi sıkırtı daha oluyor.oyleyse volantmi arkadaslar.selde biraz rafting yapiim dedimdi hepsi bu.bayram arefesi kotu oldu.yorumlar icin tesekur ederim.parca temini icin voleo ve opar orjinal geciyor.baska marka varmidir.forumun parca aldigi tanidik parcaci varmi.internetten bakayim.ankarada unlu oto uygun fiyat verdi gibime geldi.bu konuda fikurlerinize muhtacim arkadaslar.birde bizim bu 1.6 dizellere puntoda oldugu gibi motor yagi 5-40 selenia mi konuyor.sanzimana tavsye edeceginiz yag inceligi nedir.tesekkurler.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@eternity3437
sponsorumuz ünlü oto var evren erşin ile görüşün yardımcı olur.FB_IMG_1471275480880.jpg

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hoş geldiniz. geçmiş olsun.
motor yağı 5-30 konuluyor. ACEA-C2 Spefikasyonu karşılamalı. selenıa,mobil esp formula, castrol magnetec c2 olmalı.

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
stop da şakırdı filan denilince aklım bulandı şimdi benim araç dada arada stop ederken tak diye bir şey vuruyor ama arada yapıyor

#Raşitemmi

Fenomen Üye
Adı
Raşit DEVE
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Demirci
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
gri granit
Aynı şey bendede oluyor stop edince trok diye bir ses geliyor Araç 2008 model nedir o ses bilen varmı

eternity3437

Azimli Üye
Adı
kasım
tekrardan selam arkadaşlar.2011 model 1.6 multijet doblo panaroma aracımdaki şanzımandan gelen şıkırtı olarak açtığım konuyu bazı arkadaşlara faydalı olur düşüncesiyle yaptıklarımı fiyatları paylaşarak kapatmak istiyorum o sebeple mesaj atıyorum.öncelikle aracımdaki arıza şanzıman kısmından rolantide boşta iken şakır şukur bi ses gelmekteydi.debriyaja basınca ses kesileceğine artıyordu.en son motor stop ettikten sonraa bi şakırti sesi daha oluyordu.(başıana gelen arkadaşlara umarım fayda olur)bugün servisle görüştüm başlıca tahmin ettiğim parçalar volant dişlisi-baskı balata-hidrolik bilya bunlara olağan üstü rekor fiyatlar çektiler(şanzıman işçilik 750-volant950-baskıbalatabilya1500tl) bende mecburen dışarı ustalara gittim.ankara istanbul birçok araştırma neticesinde ankara ünlü otodan parçaları aldım(tavsiye:aynı firmalardan görüştüğünüz farklı kişiler herbiri farklı fiyat vermekteler bu nedenle farklı numaralardan 2yada 3defa istediğiniz fiyatı duyana kadar aynı firmayı tekrar arayın) volant dişlisi 720tl- baskıbalata 425-hidrolik bilya 135tl kavramanın tamamını orjinal parçalar kargo dahil 1280tlye aldım.bu parçalar orjinal lancia olup dolara endekslidir.fiyatlar hergün değişmektedir.kastamonu smartotoda250tl işçilikle şanzımanı indirttim.(emre ustaya teşekkürler)aynen yorumda bulunan arkadaşların dediği gibi volant dişlişi nanay olmuş debriyaj balata sağlam olmasına karşın yaylar suya girdiğimden paslanmış(ilerde kesin sorun olacak diye değiştirdim) bilya bozulmuş.parçaların tamamını değiştirdik.75 tl 3litre şanzıman yağı 8tl şamzıman keçesinide değiştirerek araba tereyağ gibi oldu.tavsiye:aracınızla latiklerin üst seviyesine kadar derin sulara girmemenizi sus birkintilerine mecbur kalmadıkça dalmamanızı ve alttan oto yıkamada tazyikli su vermemenizi tavsiye ederek kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

eternity3437

Azimli Üye
Adı
kasım
ACİL YORUM TALEBİ
ilaveten motor yağını hava ve yağ filtresinide değiştirdim.forumda bulunan tecrübeli arkadaşların fikirlerine ihityacım var.(yağ filtre20-hava filre25-yağ 5lt 150tl değşim ücretsiz) ben fiat ta motor sesini azaltmaması nedeniyle selenia denilen (piyasada 5lt 60tl) yağı tercih etmemekteyim.bu nedenle doblonun kitapçığında yazan şekliyle 5-30 S 1 yağ aradım kastamonuda castrolün S1 katagorisinde yağı olmadığını söylediler öyleyse 5-30 C2 koyalım dedik onuda bulamayınca (usta bu arada yağı karterden boşaltmıştı mecbur kaldım değiştirmeye) sonra birilerinin gazına gelerek castrol edge 5-30 fst tam sentetik dizel patikül filtreli araçlar için uygun olduğu yazılı yağı (5lt 150tl)koyduk.bu yağın c2 ve castrol edge LL katogorisininden bi segment üstün olduğunu döylediler.özellikle kavramaya 2bin tlye yakın bi para harcatıktan sonra yağ konusunda çok takıntılı oluyor insan.bu yağ uygunmudur.motora zarar verirmi.boşaltıp tekrar c2 ile değişeyimmi baya takıntı yaptım.acil yorum rica ediyorum

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@eternity3437
merhaba aynı arızaları dediğim gibi bende yaptırdım ücretsiz garanti kapsamı içersinde sizede hayırlı olsun güle güle kullanın

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@eternity3437
@Alirüzgar başkanım bize yardım etsen

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@eternity3437
Geçmiş olsun arkadaşım kullandıgın yağ hiç sıkıntı olmaz kullanmaya devam et içine sinmezse bir dahaki bakıma selenia kullanırsın güle güle kullan aracını şanzumana 2000 tl harcayınca debriyaj pamuk gibi olmuştur artık