Yardım Devir yükselttikçe artan turbo sesi

Criesley

Aktif Üye
Doblo
Adı
Abdulsamet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Gri
Konulara baktım ama tam olarak istediğimi bulamadığım için yazıyorum ;
Şimdi rölanti de sorun yok marş da yok ama sürerken arabayı diyelim 2 devir üstüne geldikçe turbodan üfleme sesi değilde ses geliyor baya turbo sesi geliyor içeriye sanki kafamın içine turboyu basıyormuş gibi bir ses .
1. 2. 3. 4. Vites de kesin var 5 de pek duymuyorum uzun yolda sorun yok ama şehir içi o sesle gidiyorum.

1.3 Multijet araba ama yani yavaş kalıyor baya 100 çıkmam yarım dakika bile sürüyor olabilir uzun sürüyor .

Yokuş yukarı kalınca mesela 100 deyim 5. Vites sonuna kadar abanayım gaza çooook! Yavaş hızlanıyor yani.

Ama düz yolda mesela 120 130 gidiyor basınca sorun yok yokuş yukarı 100 den imkan yok çıkmaz 120 ye .

Turboda üfleme yok biri dedi yağ kaçıyor dedi şuan araba yağ da damlatmıyor bakıyorum park ettiğim yerlere göremiyorum ilk aldığım da vardı ama baktık oralara .

Turboyu kimse görmedi usta falan göstermedim şimdi dedim değişecek bu der benden para Almaya kalkar falan gerek yok ve araba ile uzun yolda gittim sorunsuz turbo çekiyor ama 3500 devirde tam veriyor ve ben oraya çıkmıyorum doğal olarak yakmasın diye ortalama (5lt falan yakıyor uzun yolda) basmıyorum şahsen kendim .

Sizce bu sorunun sebebi nedir nasıl düzeltirim böyle turbo basıyor belli sesi bende içerde motor sesi o kadar gelmiyor rahatsız ediyor mu hayır ben seviyorum adamlar egzoza ıslık takıyor o ses için ama yani normal de değil gibi sizce nedir :)

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
Turbonuzu mutlaka kontrol ettirin, turbo genelde 1500 2000 devirlerde başlar maksimum basıncı 3 binde verir. 4 binden sonrasında zaten güç yoktur bütün dizellerde böyledir. sizin duyduğunuz ses turbonun dönüş hızı sesi. fakat turbo millerinde boşluk varsa farklı bir ses çıkabilir youtube da örnekleri var. bi turbocuya gidip söktürüp baktırmanızda fayda var eğer turbonuzda sorun varsa hybrid turboya geçin turbonun içindeki pervane sistemi değişir. aracınızın gözle görülür bir şekilde performansı artar.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Turboda sorun var diyorsanız baktırın yağ kaçırırsa motor ambeleyede kalkabilir Allah korusun.

Criesley

Aktif Üye
Doblo
Adı
Abdulsamet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Gri
Turboda sorun var diyorsanız baktırın yağ kaçırırsa motor ambeleyede kalkabilir Allah korusun.
Baktircam ya ne olur ne olmaz belki borudur diye düşünüyorum hayırlısı olsun

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
manifolt civata gevşemesi kronik sorun ilk başta oraya baktırın.Sakın turboyu söktürmeyin.

Criesley

Aktif Üye
Doblo
Adı
Abdulsamet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor