Doblo almayı düşünüyorum yardımlarınıza ihtiyacım var.

caner4

Yeni Üye
Tepki
0
Selamlar.. Aranıza yeni katıldım. En kısa zamanda bir doblo sahibi olmak istiyorum fakat kafamda binbir çeşit soru var konuyu nereye açıcağımı bilemedim o yüzden buraya açtım kusura bakmayın. Fakat bilen birileri beni aydınlatırsa çok sevinirim. 2006-7 model bir doblo almayı düşünüyorum fakat ruhsatıydı yok efendim vergisiydi hız limitiydi yok polis çevirince ne dicekmişiz yok rahat değilmiş arkası makaslıymış sallıyormuş hoplatıp zıplatıyormuş böyle şeyler okudum en güzeli dedim ki bunu işinin ehli bilen birilerine sormak. ve karşıma bu adres çıktı . Bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun ve minnettar olurum . Şöyle geniş bir aile aracım olsun diyerekten dobloya karar kıldım yakıtı düşük kasası güzel başka bir geniş araç bulamadım en cazibi doblo yani biz normal vatandaşlar bu araca sahip olamıyacak mıyız ? veya olsak da dünyanın vergisini ödemek zorunda mıyız ? ayrıca karayollarından hız limitlerine baktım değişti dediler ama yine de çok düşük en yükseği 95 km hangi durumlarda hız limitleri nasıl uygulanyor . Bu işi böyle derli toplu bi şekilde anlatalım benim gibi kafası karışık kardeşlerime de yardımcı olsun diyerekten bu konuyu açtım. Şimdiden herkese teşekkürler.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
öncelikle hoşgeldin caner.
bahsettiğin model yıllarında 3 çeşit doblo vardı. 1.3 multijet, 1.9 multijet ve 1.4 fire.
eğer hızla işim yok diyorsan 1.3 multijet tercih edeceksin ki en yaygını da budur.
yıllık vergi olayını düşünme yaşından dolayı 500 lira civarı 1.3ve 1.4 lerin yıllık vergisi. bugün sıfır 1.6 motorlu otomobillerin daha pahalı. 1.9ların 800 lira küsür.
yakıt konusunda 1.3 multijet yaklaşım ortalam %6 yakar. yani 100 kmde 6 litre mazot. bu değer ortalamadır ş.içi ve dışında değişir. 1.9 motorlarda bu değerlere 1 litre eklersin. ha dersen ki ben yılda anca 10 km yaparım o zaman 1.4 benzinli alıp gaz taktırabilirsin. alırken 1.3 multijetten çok daha uygun alırsın belki bir kaç model yılı yüksek alırısn.
hız limitleri ş.içi-50, ş.dışı gidiş geliş yollarda-85 bölünmüş yollarda-100, otoyollarda-110 oldu son değişiklikle. zaten otomobil bile alsan bu hızlarda daha yüksek hızda gidicem dersen onlarla da radara girersin ayrıyeten yakıt tüketimin uçuk seviyelere çıkar.
konfor hususunda birçok otomobilden daha iyi bir yol tutuşu var. arka koltukları evet biraz dik konumlandırılmış ama genişliği ferahlatıcı olduğu için hiç sorun olmuyo. ben şahsen elimdeki aracın ilk sahibiyim. 9 yıldır kullanıyorum. çok da memnunum. öyle binek astraya focusa falan değişmem arabamı.
muayene işlemi biraz sıkıntılı idi. her yıl muayenesi var bu tip araçların. ama artık o da ortadan kalkacak. otomobiller de her yıl muayeneye girecek.
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. aklında olan başka sorunlar varsa buraya yazabilirsin ben ve diğer arkadaşlar sana canı gönülden yardımcı olmaya çalışırız.
saygılar.

caner4

Yeni Üye
Tepki
0
teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. motor olarak 1.3 düşünüyorum lpg kesinlikle düşünmüyorum. dizel olsun torku yüksek olsun :) kafamdaki soru işaretleri nerdeyse hepsi cevabını buldu. hızla pek işim olmuyor zaten hızı sevmem normal sedan araç da sürsem 120 yi gördüğüm çok nadirdir. tek sıkıntım işte ruhsatta kamyonet geçiyor yok polis çevirir yok ticari diye geçiyor yok arkası kapalı diye geçiyor vergi dairesinde değişik ruhsatta değişik diye yorumlar okudum onlardan korktum bu konuda dikkat etmem gereken hususlar nelerdir. ben aile aracı olarak kullanıcam herhangi bi ticari amacım kesinlikle yok ruhsatta nelere dikkat etmem lazım ?

hardcrss

Onursal Üye
Tepki
13
birşeye dikkat etmeniz gerekmiyor. artık ruhsaatta kamyonet yerine panelvan yazıyor.

mystan45

Daimi Üye
Tepki
30
Adı
Mehmet
Modeli
Renk
Siyah
Hoşgeldiniz.Doblo almadan önce benimde kafamı kurcaladı ticariymiş kamyonetmiş gibi şeyler kime sorsam başka bişey söyluyordu ama bu zamana kadar hiç bir sıkıntı olmadı allaha şükür aile için kullanacaksan ticari amaçla kullanmayacaksan bişey olmaz sadece hersene vizeye gidersin.İzmire çok gelip giderim bölünmüş yollarda genelde 100-105km/h arasında sürerim hiç hız cezası yemedim.bu hızda gayet yeterli çünkü otomobillerde bu hızlarda gidiyor.sadece bmw, mercedes, audi vb. gibi yanından wuuvv diye geçip radara girse dahi neden durdurulmadığını anlayamadığım lüks araçlardan başka senide geçen olmaz zaten bu hızlarda :D

2009_premio

Fenomen Üye
Tepki
536
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Hoşgeldiniz
doblonun arkası zıplatır evet ama inanın bu sınıfta diğerleriyle karşılaştırınca en az zıplatanın doblo olduğunu görürsünüz.
yakıt yönünden 1.3 ü tercih edebilirsiniz gerçekten yakmıyo ve sorunsuz bi motor
hız olarak 120 ile gidene kimse bişey demiyor ben çok kere istanbul sivas arası gidip geldim. Bilenler bilir en çok radar olan yol budur ve hiç ceza yemedim 120 ile.
Genişliği ferahlığı kısacası her yönüyle bende adobloyu hiçbi araca değişmem bugün düşünüyorum acaba satsam ne alırım diye yine doblo alırım herhalde :)

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Tepki
6.540
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
arkadaşlar güzel özetlemiş...
sadece şu nüansı unutmayın:
arac ticari bile olsa RUHSAT SAHİBİNİN ADINA ŞİRKET YOKSA(ŞAHSİ DAHİL) SORUN OLMAZ.ama şirket varsa o zaman K belgesiz arac kullanamazsınız psikoteknikler vs vs...ama siz aile içimn kullanıcaksınız ve üstünüze şirket yoksa ceza ve vergi konusunda sıkıntı çekmezsiniz:)
hayırlı olsun diyorum...tek sıkıntı temiz bir doblo bulmak,
sitemizde satan yenileyen dostlarımız var doblolarını,isterseniz onlarlada bir görüşün,kimi doblomuz yabancıya gitmesin isteriz acıkcası:) hayırlı günler<...

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hoşgeldiniz.arkadaşlar gayet güzel açıklamış.fazla söze hacet kalmamış

caner4

Yeni Üye
Tepki
0
herkese ayrı ayrı teşekkürler ediyorum.. Ne kadar sıcak ve güzel insanlarla dolu bir forum burası :) inşallah güzel ve temiz bir doblo denk gelir bana da ben de aranıza katırılırm.. :) aslında ben şu an 2001 model 1.4 hb reno clio kullanıyorm ama ailem kalabalıklaştı :) bir de köpeğim var sığmıyoruz artık araca o yüzden beni anca doblo keser :)

ali osman

Azimli Üye
Tepki
0
CANER öncelikle ailemize hoş geldin aracınız şimdiden hayırlı olsun allah kaza vermesin,

DOBLONUN ÇOK ÇEŞİDİ VAR,
ÖNCE ARACI HANGİ ARAZİDE KULLANACAKSIN ÇOK ÖNEMLİ
EĞER DAĞLIK RAMPALI ÇAMURLU ,KARLI BUZLU ARAZİDE KULLANACAKSAN GÜÇLÜ MOTOR 1.9 MULTİJET VEYA JTD AL
KONFOR RAHATLIK GÖSTERİŞ İSTIYORSAN VİP AL
OTOBANDA SÜRATYAPACAKSAN YİNE 1,6 VEYA 1,9 VİP ALP
VERGİ OLARAK YAŞ VE MOTOR GÜCÜ ÖNEMLİ İNTERNETTEN MTV BAKABİLİRSİN
YAKIT OLARAK ŞEHİR İÇİ HARIÇ UZUN YOLDA MESELA RİZE- İSTANBUL
VEYA YAYLA YOLARİNDA RAMPADA CAMURDA SÜRECEKSEN 1.9 JTD VEYE MÜLTİJET İKİSİDE AYNIDIR TAVSİYE EDERİM
VERGİ YÜKSEKTİR 1.9 LARIN ONU YAKITTAN KAZANIRSIN BENDE 1.9 VİP MÜLTİJET VAR ÇOK MEMNUNUN
AYNI EMSALLERLE DİGER MARKALAR DAHİL EN İYİSİ
YAKIT,SERVİS, İKİNCİ EL SATİŞ AVANTAJLARINDA EN İYİ DOBLO FUL OLANI ALMANI TAVSİYE EDERİM CANER KARDEŞ

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
kamyonet olmasının bi dezavantajı yok bence sizin için bi 1.3 mjet uygun olur bence

serdar16

Saygın Üye
Tepki
21
öncelikle aileye hoşgeldin.. bencede 1.3 senin için en uygunu gibi duruyor.. diğer mevzularıda hiç takma artık otomobillerde her yıl muayneye gireceği söyleniyor.. benim bundan önceki aracım 2001 model astra idi. 10 sene kullandım. astra'ya arkaya iki kişi binince çukurlara girince arkası küt küt vuruyordu. ve doblodan daha fazla
zıplıyordu.. inşallah hakkında hayırlısı olur. saygılar....

legend1926

Aktif Üye
Tepki
0
caner bey kardeşim aramızda işin uzmanı kıymetli arkadaşlar var ben arabadan pek anlamam ama nacizane tavsiye ediyorum sana.ben de daha evvel binek araclar sürdüm.doblolar gerçekten bir sürüş ayrıcalığı hem ticari hem binek hem de jeep gibi kardeşim.bir kere otur direksiyonunu ve koltuğunu kendine göre ayarla o ön camının genişliğine ve arabanın yükseliğine kendini bırak.gerekirse test sürüşü al.ön cam panaromik havası veriyor.ben bu arabayı sürünce ilk defa heryeri gördüğümü anladım.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
CANER öncelikle ailemize hoş geldin aracınız şimdiden hayırlı olsun allah kaza vermesin,

DOBLONUN ÇOK ÇEŞİDİ VAR,
ÖNCE ARACI HANGİ ARAZİDE KULLANACAKSIN ÇOK ÖNEMLİ
EĞER DAĞLIK RAMPALI ÇAMURLU ,KARLI BUZLU ARAZİDE KULLANACAKSAN GÜÇLÜ MOTOR 1.9 MULTİJET VEYA JTD AL
KONFOR RAHATLIK GÖSTERİŞ İSTIYORSAN VİP AL
OTOBANDA SÜRATYAPACAKSAN YİNE 1,6 VEYA 1,9 VİP ALP
VERGİ OLARAK YAŞ VE MOTOR GÜCÜ ÖNEMLİ İNTERNETTEN MTV BAKABİLİRSİN
YAKIT OLARAK ŞEHİR İÇİ HARIÇ UZUN YOLDA MESELA RİZE- İSTANBUL
VEYA YAYLA YOLARİNDA RAMPADA CAMURDA SÜRECEKSEN 1.9 JTD VEYE MÜLTİJET İKİSİDE AYNIDIR TAVSİYE EDERİM
VERGİ YÜKSEKTİR 1.9 LARIN ONU YAKITTAN KAZANIRSIN BENDE 1.9 VİP MÜLTİJET VAR ÇOK MEMNUNUN
AYNI EMSALLERLE DİGER MARKALAR DAHİL EN İYİSİ
YAKIT,SERVİS, İKİNCİ EL SATİŞ AVANTAJLARINDA EN İYİ DOBLO FUL OLANI ALMANI TAVSİYE EDERİM CANER KARDEŞ

Lütfen Forumda Küçük Harf Kullanınız! Büyük harf bağırmak anlamına geliyo!

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
Selamlar.. Aranıza yeni katıldım. En kısa zamanda bir doblo sahibi olmak istiyorum fakat kafamda binbir çeşit soru var konuyu nereye açıcağımı bilemedim o yüzden buraya açtım kusura bakmayın. Fakat bilen birileri beni aydınlatırsa çok sevinirim. 2006-7 model bir doblo almayı düşünüyorum fakat ruhsatıydı yok efendim vergisiydi hız limitiydi yok polis çevirince ne dicekmişiz yok rahat değilmiş arkası makaslıymış sallıyormuş hoplatıp zıplatıyormuş böyle şeyler okudum en güzeli dedim ki bunu işinin ehli bilen birilerine sormak. ve karşıma bu adres çıktı . Bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun ve minnettar olurum . Şöyle geniş bir aile aracım olsun diyerekten dobloya karar kıldım yakıtı düşük kasası güzel başka bir geniş araç bulamadım en cazibi doblo yani biz normal vatandaşlar bu araca sahip olamıyacak mıyız ? veya olsak da dünyanın vergisini ödemek zorunda mıyız ? ayrıca karayollarından hız limitlerine baktım değişti dediler ama yine de çok düşük en yükseği 95 km hangi durumlarda hız limitleri nasıl uygulanyor . Bu işi böyle derli toplu bi şekilde anlatalım benim gibi kafası karışık kardeşlerime de yardımcı olsun diyerekten bu konuyu açtım. Şimdiden herkese teşekkürler.

öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

hız sınırlarında bir düzenleme yapıldı.araçlarımız N1 sınıfı araçlardır.bu araçlarla otobanlarada 110+%10 (121) seyir hızını kullanabiliyoruz.bölünmüş yollarda ise 85+%10 (93.5)seyir hızını kullanabiliyoruz.şehirler arası çift yönlü yollarda ise seyir hızımız yine 08+%10 (88).tabi yolda hızı sınırlayan başka bir işaretleme yoksa!tüm şehir içi yollarda 50 +%10 (55)seyir hızını kullanabilirsiniz.

rahatlık konusunda tabiiki bu araçların ana kullanım amacı ticari yüklerin taşınmasıdır.her nekadar otomobile yönelik modifikasyonlar yapılmış olsada özellikle doblo classic model araçların ana teması panelvan / kamyonettir.araçalrın arkasında makas mevcuttur.her nekadar hafif yükler için tasarlansada bu makas boş araç arka arkaya kasislere girdiğinde (eğer yola göre sürratli iseniz)sizi bir miktar rahatsız edecektir.makaslı araçların tümünde arka arkaya gelen kasislerde sekme davranışı görülmektedir.ancak araç düşük yüklü seyrederken bu durum söz konusu olmamaktadır.(örneğin 4 kişi ile bir yola çıkarsanız bu sorunu hissetmessiniz.)

hız sınırlarına uyduğunuz ve kurallara riayet ettiğiniz sürece polisle bir sorun yaşamazsınız.

gelelim vergiye...bahsettiğiniz model zaten 6 yaşını doldurduğu için vergisi çok problemli olmayacaktır.6 yaşını doldurmuş 1900 cc ye kadar olan (1.3 mjet) dobloların vergisi yıllık (2 taksit toplam) 517 TL dir.bu vergi 1900 cc üzeri araçlar için (1.9 mjet) 827 TL dir.bahsettiğiniz 2006-2007 model araçlar 6 yaşını doldurmuş (yada doldurmak üzere) olan arçalardır.bu yüzden vergilerinde önemli oranda düşüş olacaktır.517 TL lik vergi 1300-1600 cc sıfır otomobil vergisi ile aynıdır.kısacası 1.3 multijet modelde vergi konusunda otomobille çok fazla farklılıklar yaşamazsınız.

eğer sürücülük yeteneklerinize güveniyorsanız,"ben iyi bir sürcüyüm" diyebiliyorsanız,o zaman size 1.3 multijet doblo tavsiye edebilirm.bu araç normal yollarda bütün diğer araçlardan farksız olmakla beraber,arazide iyi kullanıldığında neler yaptığına şaşırabileceğiniz bir araçtır.ancak motor hacminin küçük oluşu araç yüklüyken bozuk zeminli rampalarda durduğunuzda kalkış için gaz basmanızı zorunlu kılıyor.bu seferde verimli aralığı yakalayan turbo torka tavan yaptırıyor ki bu durum patinajı kaçınılmaz kılıyor.kısacası yüklüyken bozuk zeminli bir rampada durduysanız biraz geride düzlük varsa oradan kalkarsınız.yoksa biraz patinaj çeceksiniz demektir.

başka sorunuz varsa cevaplayabiliriz.

caner4

Yeni Üye
Tepki
0
herkese tekrardan çok teşekkür ediyorum kafamdaki bütün soru işaretleinin cevaplarını burda buldum ilgilenen herkese ayrı ayrı teşekkürler. şimdi sırada güzel bir dobloyu aileye kazandırmak kaldı ben biraz ilanlara baktım 2006 doblo premio model araçlar gördüm ve tipi üst modellerden daha hoşuma gitti bu farları küçük olanlardan bahsediyorum birde safeline vs. diye donanımları var şimdi bu benim ilk dizel aracım olacak alırken nelere dikkat etmem lazım şimdi araçlar genelde 100bini devirmiş malum dizel araçların servisleri biraz pahalı olmakta bu hususda alırken önemle üstüne düşmem gereken noktalar nelerdir onları sormak istedim ?

legend1926

Aktif Üye
Tepki
0
d2 de en iyi donanım safeline versiyonu.çift sürgülü kapı çift hava yastığı radyo mp3 çalar park sensörü sis farları ve kapı içi döşemeler daha iyi.diğer teknik hususlarda arkadaşlar yardımcı olacaktır

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
d2nin en iyi versiyonu safeline değildir. vip veya premio dur. bu yanlış bilgiyi düzeltelim de sonra başka sıkıntılar çıkmasın.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
herkese tekrardan çok teşekkür ediyorum kafamdaki bütün soru işaretleinin cevaplarını burda buldum ilgilenen herkese ayrı ayrı teşekkürler. şimdi sırada güzel bir dobloyu aileye kazandırmak kaldı ben biraz ilanlara baktım 2006 doblo premio model araçlar gördüm ve tipi üst modellerden daha hoşuma gitti bu farları küçük olanlardan bahsediyorum birde safeline vs. diye donanımları var şimdi bu benim ilk dizel aracım olacak alırken nelere dikkat etmem lazım şimdi araçlar genelde 100bini devirmiş malum dizel araçların servisleri biraz pahalı olmakta bu hususda alırken önemle üstüne düşmem gereken noktalar nelerdir onları sormak istedim ?

d1 premioyu 6 yıl 96 binkm kullandık çok memnun kaldık tipi bencede çok güzel özellikle d1 premio füme rengi çok havalı duruyor forumda serdarengin abi doblosu d1 premio en son satıyorsu aracı çok temiz düşünürseniz görüşün

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
hakikaten ya serdar abi satmayı düşünüyodu. bir görüşün. araba gayet güzel.