Yardım Doblo ile derin sudan geçtim ne yapmam gerekiyor

Cannusta

Aktif Üye
Doblo
Tepki
18
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Arkadaşlar Ankara'da ki yağmurda doblo ile yoldaydım ve epey derin sudan geçmek zorunda kaldım. Far hizasına kadar su vardı. Baskı balataya su kaçtı ve 1 2 gün titretti şuan problem yok. Aracı yarın periyodik yağ bakımı için sanayiye götüreceğim sanayide sudan geçtiğim için periyodik yağ bakımı dısında dikkat etmem gereken bir husus ya da yaptırmama gereken bir şey var mı ?
Mesela aracın yağlanması gereken yerleri ya da motor bölümünde kontrol ettirmem gereken bir yer ?

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Tepki
712
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Tıpkı fren balatası gibidir ıslandığında kaçırması gayet doğal o bölgeye zaten su giriyor çünkü hava kanalları var.içeride biriken balata tozu ve içerde oluşan herhangi bir yağ kaçağının dışarı akması için aracınızda sensör hatası almadıysanız ki olabilir çünkü motorun altına yakın sensörler var onlarda ıslanınca hata verebilir kuruduktan sonra zaten normale dönüyor yaptıracağınız bakım dışında bir şey elletmeyin

Cannusta

Aktif Üye
Doblo
Tepki
18
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Tıpkı fren balatası gibidir ıslandığında kaçırması gayet doğal o bölgeye zaten su giriyor çünkü hava kanalları var.içeride biriken balata tozu ve içerde oluşan herhangi bir yağ kaçağının dışarı akması için aracınızda sensör hatası almadıysanız ki olabilir çünkü motorun altına yakın sensörler var onlarda ıslanınca hata verebilir kuruduktan sonra zaten normale dönüyor yaptıracağınız bakım dışında bir şey elletmeyin
Baskı balatada titreme dışında sıkıntı yok kaçırma gibi. şükür herhangi bir sensör arızası da vermedi.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Tepki
117.002
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Arkadaşlar Ankara'da ki yağmurda doblo ile yoldaydım ve epey derin sudan geçmek zorunda kaldım. Far hizasına kadar su vardı. Baskı balataya su kaçtı ve 1 2 gün titretti şuan problem yok. Aracı yarın periyodik yağ bakımı için sanayiye götüreceğim sanayide sudan geçtiğim için periyodik yağ bakımı dısında dikkat etmem gereken bir husus ya da yaptırmama gereken bir şey var mı ?
Mesela aracın yağlanması gereken yerleri ya da motor bölümünde kontrol ettirmem gereken bir yer ?
Bakım için sponsorumuza ulaşabilirsiniz her türlü yardımcı olurlar geçmiş olsun IMG_20240502_222940.jpg

Cannusta

Aktif Üye
Doblo
Tepki
18
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Abiler araci bugun kontrol ettim mekanikte sıkıntı görünmüyor ama taban halisi ve altindaki yalitim islanmis ne yapmam lazım?

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Tepki
712
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Nemi kalır döşemeyi çürütür keçe kalın halıflex olsa kurur döşemeyi sök keçeyi çıkar halının da kurumasını sağlayın ,kurumasını beklemeyin gerçekten kuruması zor keçeden dolayı pas aldırırsanız sıkıntı olur.

Cannusta

Aktif Üye
Doblo
Tepki
18
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Araç 2006 D1 abi koltukları ve taban halısını sökebileceğimi düşünüyorum. Alttaki keçelerin durumuna sökünce bakıcam.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Tepki
712
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
orta konsol rahat sökülüyor yan kapı eşik çıtalarını da sökün ön taraf kalkar zaten

Cannusta

Aktif Üye
Doblo
Tepki
18
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Tamamdır umarım yeni malzeme almam gerekmez. Aşırı bir ıslaklık yoksa kurur diye düşünüyorum.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Tepki
712
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Kapı eşiklerini söküp takarken dikkatli olun diğer türlü malzeme ihtiyacınız yok istisnası şu olur keçeler parçalanmış bitmişse belki yenilenir ama sanmıyorum çünkü 1cm kalınlığındadırlar ondan dolayıda su çektimi çok uzun süre kurumuyor.Başıma geldiği için bunu söylüyorum 3 gün halıyı kenardan kaldırıp havalandırmama rağmen kurumadı yaylaya gittim çünkü sahilde hep yağmur vardı döşemeyi ve keçeleri söktüm ön yolcu koltuğunuda döşeme açık 5 gün şöför koltuğuyla aracı kullndım gittiğimde kurumuşlardı yeniden taktım sökmüşken de halıyı ve keçeleri güzelce yıkamıştım döşemede en ufak pas yoktu sökmezsem olurdu ama ondan diyorum önlem alın diye

Cannusta

Aktif Üye
Doblo
Tepki
18
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
D1 doblonun taban halısının altındaki kablo tesisatı ne durumda fazla kablo var mı ya da soket falan sökerken dikkat etmem gereken bişey.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Tepki
911
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Selam. Sağ ön yolcu koltuğu önü Şaşe no olan yere ayrıca dikkat edin. Zaten paslanmaya müsait. Bende süt döküldü keçeyi söküp çıkardım. kurumuyor. Yukarıda arkadaş da bahsetmiş. Tecrübe ile sabit.

Kolay gelsin. İnce ince uğraşın sökersiniz. Kenar plastik döşemeye dikkat edin zira kırılabiliyor sökerken. Ben bir parça kırdım. Sonra japon+toz soda karbonat ile yapıştırdım plastik parçayı.

Cannusta

Aktif Üye
Doblo
Tepki
18
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Selam. Sağ ön yolcu koltuğu önü Şaşe no olan yere ayrıca dikkat edin. Zaten paslanmaya müsait. Bende süt döküldü keçeyi söküp çıkardım. kurumuyor. Yukarıda arkadaş da bahsetmiş. Tecrübe ile sabit.

Kolay gelsin. İnce ince uğraşın sökersiniz. Kenar plastik döşemeye dikkat edin zira kırılabiliyor sökerken. Ben bir parça kırdım. Sonra japon+toz soda karbonat ile yapıştırdım plastik parçayı.
Halinin altindaki keceyi sökünce ses olmuyormu araçta siz keceler kuruyunca geri koydunuz mu ?

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Tepki
712
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
D1 doblonun taban halısının altındaki kablo tesisatı ne durumda fazla kablo var mı ya da soket falan sökerken dikkat etmem gereken bişey.
Emniyet kemer kabloları var onları da söketlerinden sökün yada kenara alırsınız

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Tepki
712
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Halinin altindaki keceyi sökünce ses olmuyormu araçta siz keceler kuruyunca geri koydunuz mu ?
O keçenin asıl amacı zaten ses ve ısı yalıtımı keçe koymadan olur mu tabi ki konuyor

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Tepki
911
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Kesinlikle koymak lazım. Titreşim ve sesi keser. Ben oraya parça sünger koydum. Sarı kalın minder süngeri. Zaten süt dökülen yer yaklaşık 30cm2 yerdi. Lanet bir şey . Bakteri üretiyor. MEcbur kaldım ufak parçayı kestim attım.

Cannusta

Aktif Üye
Doblo
Tepki
18
Adı
Can
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Bugün itibari ile işlemleri bitirdim. Herhangi bir kırılan parça olmadı şükür ve araba tertemiz kokuyor.