Doblo'ların bilinmeyen özellikleri

kokplot

Onursal Üye
bütün araçların neden bagaj adınlatmaları zayıf oluyor. vede motor kaputunun altına bir aydınlatma ışığı konmuyor. eskiden vardı şimdi neden vazgeçildi acaba?

geremy

Onursal Kurucu
kokplot tarafından yazılan metin:
bütün araçların neden bagaj adınlatmaları zayıf oluyor. vede motor kaputunun altına bir aydınlatma ışığı konmuyor. eskiden vardı şimdi neden vazgeçildi acaba?

motor kısmını değil gece artık çoğu sürücü gündüz bile açmıyor.arıza ve bakım gerektirmiyor yeni nesil araçlar.

bagaj kısmının aydınlatmaları zayıf evet doğru.
eğer sık kullanılıyor ise yapışkanlı ledler iş görebilir.

kokplot

Onursal Üye
şu hız kontrol sistemi çok harika çalışıyor. aynı zamanda aracın gerçekten daha az yakmasını sağlıyor. şehirler arası yolda ortalama 85 km yi bana 4.8 tüketim ile götürdü.

kokplot

Onursal Üye
geremy tarafından yazılan metin:

motor kısmını değil gece artık çoğu sürücü gündüz bile açmıyor.arıza ve bakım gerektirmiyor yeni nesil araçlar.

bagaj kısmının aydınlatmaları zayıf evet doğru.
eğer sık kullanılıyor ise yapışkanlı ledler iş görebilir.

eski araçlarıma mutlaka bagaj kısmına led li taktırmıştım ve çok çok iyi oldu, özellikle gece balık avlanmalarında :)

geremy

Onursal Kurucu
doblomda en çok olmasını istediğim donanımlardan birisi bu özellik.
uzun yolda inalmaz rahat ve ekonomik olacağını tahmin ediyorum.
şimdilik hız sabitlemeyi sağ ayağımla yapıyorum.

yeri gelmişken ustalara soralım bizim doblolara takılamazmı bu alet.

diamond

Saygın Üye

ben connetin sileceklerini bir defa kullandım kullanacağıma pişman oldum durmaz durdumu çalışmaz arka kendi kafasına göre çalışır.
10 dakka çözemedim.şimdi binsem hiç ellemem valla.hiç anlaşılır yapmamışlar.:(

connect i aldığıma alacağıma piman olmuştum zaten :) turbosuz olan düzlerdendi o ne arabaydı ya petrol ofisi ile ortaklığı vardı sanırım aracın 10 lt yakıtı vardı 100 km de :)

geremy

Onursal Kurucu
ford eskinden olduğu gibi şimdide yakıta çözüm bulamadı.benzinlisi dizeli hep fazla yakıyor.

diamond

Saygın Üye
adamlar hala bütün araçlarında güç motoru kullanmaya ısrar ediyolar türkiyenin şartlarını biliyosun motoru değiştirsene be adam eniştemde ford focus smax var 7 koltuklu uzun olanlardan 2.000 motor 80 km lik yolda 50 tl mazot yaktı. tövbe ettim zaten bir daha ford aracının direksiyonuna oturursam

geremy

Onursal Kurucu
her zaman derim benim benzinli doblo fordun dizelinden az yakar diye*hilarious*

diamond

Saygın Üye
benimkisi 5.2 - 5.6 civarında yakıyor şehir içi bugun fullettim 45 litre aldı 140 tl tuttu 830 km yol gitmişim yani bi depo ile yaklaşık 1.000 km üzerinde yol gidiyorum kullanıcısına lastik ebadına yol durumuna göre değişiyor ben yakıt konusunda Allaha şükür doblo dan çok memnunum. He bu arada devamlı enjektor temizleyici malzemesinden kullanırım.

kokplot

Onursal Üye
abi otomatik kilitlenme bazı premiolarda var diye biliyorum.yanlışım olabilir

hatta emniyet kemer ikaz sesi ve el freni sesli uyarısı avrupya ihraç edilenlerde kesin standart donanımda ama bazen rastlıyouz yurt içine verilen modellerdede bu özelikkler olabiliyor.

NEW DOBLO PREMİO larda bu özellikler var. fazlası bile var.

kokplot

Onursal Üye
arkadaşlar bende bu gün fıat bayisine tekrar gittim. çünkü çağırdılar. sebebi ise aracımı aldığımda üzerinde olması gereken bluetut&Me yani sesli telefon ve medya sistemi yüklemesi türkçesi gelmiş yüklemesini yaptılar. ilk aldığımda italyancaydı. anca geldi.

Bu sesli tel. sistemi gerçekten çok kullanışlı ve güzel. özellikle trafikte yada başka durumlardada çok çok kullanışlı. ses sistemi çok iyi çalışıyor ve denemek için aracın dışından bagaja tarafına ggeçtim ve bagaj açık araç dışından konuştum ve mikrofon sistemide oldukça kuvvetli ve sesi net iletiyor. bu özelliği ilk defa kullanıyorum ve gerçekten her araca lazımmış dedirtiyor. acaba olmayan araçlarada sonradan takılıyormu??? *tup*

geremy

Onursal Kurucu
abi otomatik kilitlenme bazı premiolarda var diye biliyorum.yanlışım olabilir

hatta emniyet kemer ikaz sesi ve el freni sesli uyarısı avrupya ihraç edilenlerde kesin standart donanımda ama bazen rastlıyouz yurt içine verilen modellerdede bu özelikkler olabiliyor.

NEW DOBLO PREMİO larda bu özellikler var. fazlası bile var.

el freni sesli uyarı benim dinamikdede varmış geçenlerde keşfetmiştim.

kokplot

Onursal Üye
diğer bir konu ise yol bilgisayarlarının kaabiliyetleri nelerdir. kaç türlü yol bilgisayarı var bu araçlarda. benim araçtakiler tam geliştirilmişi deniliyor. bilemiyorum. ama mekanik aksam ile ilgili bilgileri bile veriyor . şimdi araçlarda bu büyük bir önem kazandı yol bilisayarları artık herşeyi , yani araçla yolda iken gereken bütün bilgileri veriyor.

hatta benim araçta sürücü özelliğini hafızalayan sistem, bana göre sürüş ikaz ve vites değiştirme önerisinde bulunuyor. çabuk alıştım.

DOBLOM, bana yolda az yakıtı ile, gelişmiş sistemli yol bilgisayarı ile, rahatlığı ile, göz doldurması ve dinamik duruşu ile, motor gücü vede sessizliği ile , gepgenişliği ile vede Team Doblo ailesine katılmamı sağladığı için artık daha çok beğeniyorum.*yes*

ERCAN

Daimi Üye
yol bilgisayarındaki bir fonksiyon.. beni bir keresinde çok korkuttu..ne olduğunu anlamak..ingilizce bilen ablamla konuşunca anladım..muğla yatağan tarafında ...yüksek rakımlarda ilerlerken İCE DANGER ikazıyla irkildik..yahu bu yazı bana yabancı gelmiyor dedim ama ..çözemedik..meğerse + 3 derecede bu uyarı devreye giriyormuş...yani işin özü ..yavaşlayın dikkatli olun..gizli buzlanma olabilir uyarısıymış..

geremy

Onursal Kurucu
+3 derece ve altı buzlanma riski diye uyarı yazısı ve ses çıkıyor

yakıt alınması gerektiğindede yazı ve ses var.

araba bir kaç gün çalışmassa aküden dolayı ilk çalıştırmada radyatör su sıcaklığı çok yüksek diye yazıyor

bir defada airbag test ediliyor yazmıştı.

hız sınırlaması aktif edildiğinde hız sınırı aşıldı diye yazıyor

servis zamanı yaklaştığında kalan gün olarak yazıyor

açık kalan kapı durumunu yazıyor

ben bunları gördüm.mekanik arızalarla ve sıvılarla ilgili yazıda mutlaka vardır.

geremy

Onursal Kurucu
yeri gelmişken bu arcın en sevdiğim yönü yol bilgisayarı çok kapsamlı.

yeni kasalardakini bilmiyorum eminin daha çok ayrıntı vardır.

geremy

Onursal Kurucu
dış sıcaklık göstergesini yaz ve kış devamlı meteroloji sitesindeki değerle karşılaştırıyorum.
hep aynı çıkıyor.yani hassas ayarlamışlar.
caddy lerdeki ile aynı gidiyor bir kaç kez karşılaştırdık yanlız onlarınkinde buçukda var
bende 17 gösterirken caddy 16,5 diyor mesala.
2000 passatlada aynı değerleri gösteriyor.

kokplot

Onursal Üye
teşekürler geremy güzel açıklamışsın.
kılavuzuna bakmadım ama +++++++
- radyo gösterimi yapıyor,
- ön yolcu koltuğu, birisi koltuğuna oturduğu zaman emnyt. kemeri tak uyarısı sesli veriyor.
- hill-holder gibi yokuş kalkış destek sistemleri ile ilgili bilgi veriyor,
- yolcu airbag ları istenildiğinde devreden çıkarılabiliyor,
- geremy dediğin gibi kapı açık uyarılarınıda sesli veriyor fakat SOL ÖN KAPI AÇIK-SAĞ ARKA KAPI AÇIK şeklinde, buda ayrıntı demektir,
- telefon görüşmelerinde sesli veya görüntülü her şekilde ekran bilgilendirmesi güzel,
- bazı araçlarda depoda şu kadar yaıt kaldı diye uyarı verirken, doblo en son kullandığın duruma göre deponda kalan mazotla nekadar km gidebileceğini belirtiyor, gittiğin yolu-seyahat süresini belirtiyor,
- akıllı ekonomik kullanımı öneri sistemini gösteriyor,
- Trip A ve Trip B olarak bu ölçüm ve tüketimleri ikiye bölerekiki farklı şekilde ölçüm yapabilmeni ve buna göre veri almanı sağlıyor,
- buzlanma riskini türkçe olarak söylüyor :) ,

daha devam edicem ama sıkkınlık vermiyim artık. bende yavaş yavaş alışıyorum doblo yol bilgisayarına.
-

kokplot

Onursal Üye
Bu gün servise bi uğradım. çay içimi senasında doblosu 53.000 km olan bir 1,3 multijet kullanıcısı geldi ve triger kayışının değiştirilmesini istedi. satış müdürü gelen beyefendiye triger kayışının 160.000. km değiştiğini daha önce değişmediğini belirtti. şahsın aracının kayışı zincirmi nedir bilemiyorum. bende merakla sordum hemen tabii. benim içinde aynı şeyin geçerli olduğunu 160.000. km den önce değişmesine gerek olmadığını söyledi. bilmem benmi yanlış anladım acaba.. COMMONRAİL DİZEL MOTOR teknolojisinde motor içinde parçaların daha az ve şimdiki benim araç motorlarının 16 walf OLMASINDAN DOLAYI Motorların daha uzun ömürlü, dyanıklı olduğuu ayrıca şu anda türkiyede başka hiçbir aracın bu motor denginde kullanmadığını, yine opeldede bu motorların kullanılaacağını duydum.