Bilgi Hangi Motora Hangi Yağ Ve Kaç Litre Koyulur!

Bu makale sizin için yararlı oldu mu?

• Evet

• Hayır

• Toplam katılım
    71
Benim anlamadığım 2008/1.3 m. Jet 5'40 yani

@Ethem
Walla aga bende anlamadim disarda bakim yaptirdim 5 40w koymuslar gecen bakimini kendim yaptim 5 30w koydum motor sesi biraz daha fazla geliyor 5 30w de ama eminim benim aracim 5 30w gerci ikisi arasinda koysamda birsey olmaz castrol resmi sitesinde yag secici bolumde bilgileri girdigimde ordada 5 30w cikiyor

@mrteski
Yağ kullanacak arkadaşlar, Mobil yeşil kapalı olanda kullanın derim harika Bir şey ses vs .çok azalıyor ve çok kalitelidir araştırın yinede karar sizin.

images.jpeg

1.6 16V 3.9 Litre SELENIA 20K 10W-40 bu motor için Pure Energy STAR 5W-40 önerebilirim. Bu yağı 2 bakım önce yetkili servis koydu. Arada Star bulamayınca 20K 10W-40 koydum. Arada ciddi fark var. Pure Energy de ilk çalıştırma daha rahat, 5000 devir civarı üst devirler çok daha rahat. Rölanti sesi neredeyse yok. Benzinde tavsiye ederim.

Bu sefer tercihimi bu yağdan yana yaptım şimdiden aldım ama 1 ay sonra bakımını yaparım. Dobloma BMW Mercedes Porsche’lerin yağı layıktır :srnsml:
29364

Forumdaki yorumlara bakarak Motul yağ koydum. Castrol ve Selenia ile arasında çok belirgin bir fark göremedim.

Ben castrol koyuyorum . Motul koysam fark olur mu ? Motul castrolden pahalı mı?

Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda birçok soru ve bilgi kirliliği mevcut. Bu yüzden orjinal yağımız ve ailemizin sponsoru olan Petronas Selenia ile görüşme yapıp hangi motor seçeneğine hangi yağ ve kaç litre olacağı konusunda bilgi istedim. Sağolsun gönderdiler. İnşallah işinize yarar. Alacağınız yağın resmi de aşağıda yer almaktadır.

Sosyal ağlarda bu konuda olan soruları bu başlığın linki koyup yorum yapılabilirse sevinirim.

Teşekkürler Petronas Selenia

Bu makale ve bilgiler tescilli marka olan Team Doblo'ya aittir. Kaynak gösterilmeden ve izinsiz kopyalanması ve yayımlanması yasaktır.
🙂
DOBLO MOTOR VERSİYONLARI VE KULLANILAN YAĞLAR
Motor VersiyonlarıKapasite (Filtre Dahil)OEM (ilk Dolum) ve Tavsiye Edilen Motor Yağı
1.2 8V2.8 Litre SELENIA 20K 10W-40
1.4 8V2.6 LitreSELENIA 20K 10W-40
1.42.7 LitreSELENIA K PURE ENERGY 5W-40
1.4 T-JET2.45 KgSELENIA K PURE ENERGY 5W-40
1.4 T-JET Natural Gas2.45 KgSELENIA MULTIPOWER GAS 5W-40
1.6 16V3.9 LitreSELENIA 20K 10W-40
1.3 Multijet Euro 43.2 LitreSELENIA WR DIESEL 5W-40
1.3 Multijet Euro 53.2 LitreSELENIA WR PURE ENERGY 5W-30
1.6 Multijet4.9 LitreSELENIA WR PURE ENERGY 5W-30
2.0 Multijet4.9 LitreSELENIA WR PURE ENERGY 5W-30
1.9 D4.3 LitreSELENIA TURBO DIESEL 10W-40
1.9 JTD4.3 LitreSELENIA TURBO DIESEL 10W-40
[TBODY] [/TBODY]

13997 dosyayı görüntüle13998 dosyayı görüntüle13999 dosyayı görüntüle14000 dosyayı görüntüle14001 dosyayı görüntüle
En iyisi bumu yani

Bu yağı kullanan varmi beyler. Bidon un
IMG-20190501-WA0000.jpg
dışında 5/30 yazıyor ama burda da 5/40 yazıyor. Araç 2012 Fiorino 1.3 multijet

Bu yağı kullanan varmi beyler. Bidon un30599 dosyayı görüntüle dışında 5/30 yazıyor ama burda da 5/40 yazıyor. Araç 2012 Fiorino 1.3 multijet

Aynen bende servise sordum 5w30 dedi ve 5w30 koydum

ben castrol cüyüm . pahalıdır biraz ama hiç yüz üstü bırakmadı beni. Selenia nasıldır çok denemedim ama iyi gibi

Yağı koyduktan sonrasını yazmamıştım yazayım koyalı 1.5 ay oldu seste azalma motorda rahatlama hızlanmada belirgin fark oluştu. Uzun yolda yaptım yakıtta düşüş var ama çok hissedemim bu farkı belki motor ivmelenmesi hoşuma gittiği için biraz basmış olabilirim :srnsml:

Motul’e devam edeceğim yağ yakma duman atma derdim yok hala çok şükür. Egzos borusunun içi hala temiz.

Benim aracım d3 kasa otomatik
motor yağı azalmıştı bugün selenia yağ bulamadım castrol 5-30 w c2 uygunmuş katalogda(castrol) konuda bulamadım castrol 5-30 s1 vardı onu ekledim.sıkıntı olursa yazarım

1.6 4.9 lt yağ koydum. Yağ çubuğunun üst çizgisini 2 cm aştı. En az 3-4 kere değişik zamanlarda aynısı çıkınca eczaneden büyük şırınga ve serum alıp yağ çubuğunun deliğinden biraz çektim. İçime sinmemişti 🙂
Araç çalıştığı zaman bir miktar yağ filitre içine geldiğinde normal çizgide görünecektir.

İlgililerin hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim bu konu ile ilgilendikleri için ...ben bu yağı bulmakta zorlandım...piyasadaki yağların birçoğunun sahte olduğu söyleniyor...orijinal yağı nasıl anlarız...ambalaj vs.
Hangi marka yağ alacaksanız internet sitelerinden veya çağrı merkezinden size en yakın bayi ismini ve telefon numarasını alıp arayın ve almaya gidin.Yetkili satıcılar dışında yağ almayın.Bakımı yetkili serviste yaptırmış olmasam filitreleri yetkili servisten motor yağını da liqumoly Alman marka ve Almanya üretimi kaliteli yağ alıp bakım yaptırırdım.Yetkili servis 330 TL ye yaptığı için sanayiye gitme gereği duymadım.

Yetkili servis neyi 330 TL ye yapıyor

Back