Kızdırma Bujileri hakkında soru-1

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.basitçe çözülmüş sorununuz.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
ben 1 yıl diye biliyorum.o yüzden sormuştum nerede değiştirdiniz diye.

''Fiat yetkili servislerinde yaptırdığınız ve bedelini ödediğiniz işçilikler, kilometre sınırlaması olmaksızın 24 ay boyunca onarımı yapan yetkili servisin garantisi altındadır. Aracınızın onarımında kullanılan Fiat yedek parçalar kilometre sınırı olmaksızın 24 ay boyunca garanti altındadır.''
bak ben bunu bilmiyordum :) çok şükür servise uğradığımız yok

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

''Fiat yetkili servislerinde yaptırdığınız ve bedelini ödediğiniz işçilikler, kilometre sınırlaması olmaksızın 24 ay boyunca onarımı yapan yetkili servisin garantisi altındadır. Aracınızın onarımında kullanılan Fiat yedek parçalar kilometre sınırı olmaksızın 24 ay boyunca garanti altındadır.''

aman uğramak zorunda kalma.inşaallah.

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri

aman uğramak zorunda kalma.inşaallah.
inşallah abi aminn :)

geremy

Onursal Kurucu
çalışma süresi ve çalışma sıcaklığı her araçda farklı olabilir.

alperserkan01

Azimli Üye
Modeli
konuyu biraz hortlatmış olacagım ama gereksiz konu açmak istemedim
yaklaşık bir kaç haftadır ilk kontağı cevirmem de kızdırma bujisi ısınıp gösterge ışıgı sönüyor
çalıştırıyorum çalıştıktan hemen sonra gösterge yanıp sonuyor bir bir müddet sonra tamamen sönüyor
usta bujiler normal dedi gösterdim niye yaptığına bir cevap veremedi açıkçası
başınıza hiç böyle bir olay geldimi ?

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@alperserkan01
Kızdırma bujilerinden biri sıkıntılıdır başka yere bir daha göster aynı sıkıntı 2 ay önce bendede oldu arızalı olanı degiştirdim düzeldi

alperserkan01

Azimli Üye
Modeli
çok pahalı değilmiş değiştirelim başka bir ustaya daha gitmekte yarar var

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@alperserkan01
Evet çok bişey degil Ama şöyle birşey var degiştirdigin zaman 4 ünü birden degiştirmende fayda var biri gittiyse zamanla digerleride gidecektir yaptırmışken hepsini yaptır yanlız dikkat et doblolarda ısıdan kaynaklı bujilerin dip kısımlarında kaynama oluyor anlayan bir ustaya götür kırılırsa çok masraf cıkar haberin olsun

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
@alperserkan01
Güle güle kullan

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Allah kaza bela vermesin güle güle kullan arkadaşım

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
güle güle kullanın.kızdırma ile aracın çekişi değişmez.sadece ilk çalışma fark eder.

grkntpl

Aktif Üye
Adı
Gürkan
Kızdırma bujileri hakkında temel bilgiler

csm_ngk_grundlagen_gluehkerzen_06_e45a9aa447.jpg

Soğuk kış günlerinde dizel motorlar her zaman dilediğiniz gibi anında çalışmak istemez. Oluşan sıcaklık sıklıkla tek başına motoru çalıştırmaya yetmez. Böylece yanma odalarında gerektiği kadar ısı olmaz. Silindirin ve emilen havanın soğuk olması nedeniyle meydana gelen ısı kayıpları kendiliğinden tutuşmayı önler. Dizel motor ek ısı sağlanmadıkça gerekli sıcaklıklara ulaşamaz.
Kızdırma bujilerinin işlevi

Prensip olarak kızdırma bujilerinin temel işlevi, ilk çalıştırma için ek enerji sağlamaktır. NGK kızdırma bujileri, ihtiyaç duyulan enerji kaynaklarıdır. Motorun çalıştırılmasından önce kızdırma bujisine gerilim verilir ve kızdırma borusu bunun sonucunda 800°C'nin üstündeki bir sıcaklığa kadar ısınır. Bu sıcaklık motorun soğuk çalıştırma yeteneğini çok artırır. Kızdırma bujisinin oluşturduğu ısı ayrıca yakma işleminin en iyi koşullarda olmasını sağlar, böylece duman oluşumu ve başka emisyonlar azaltılır.
Motordaki montaj konumu

Kızdırma bujileri silindir kapağının içine monte edilir. Kızdırma çubuğu kızdırma odasına veya ön odaların içine uzanır. Ancak kızdırma çubuğu yakıt karışımının tam kenarına konumlandırılmış olmalıdır. Bu şekilde ısıyı tam ihtiyaç duyulduğu yerde oluşturabilir. Ancak hiçbir şekilde yanma odasının içine fazla uzanmamalıdır, aksi halde yakıt karışımının hazırlığı ve böylelikle tutuşturulabilir bir yakıt-hava karışımının oluşumu tehlikeye girebilir.

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
@grkntpl bilgi için teşekkürler.

hsnertugrul

Azimli Üye
Adı
hasan ertuğrul
Modeli
Renk
füme
2009 mode premio arkadaşlar aracımın bujilerini ölçtürdüm sağlam ama çslışmasındada sorun yok ama soğukken motor ısıtma buji arızası veriyor bilen varmı

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@hsnertugrul
bujileri nasıl ölçtürdünüz.

• Beğen
Tepkiler: Gun

alialiço

Azimli Üye
Adı
alihaydar
@MEHMET78 buji kontrolu eniyi ve garantili olarak basliklarindan teker teker enerji verilerek yapilir saglam buji enerji verildiginde kucuk bir kivilcim cakar , eger enerji verildiginde bu kucuk kivilcim gorulmuyorsa buji kesinlikle arizalidir sizin ariza buji veya buji modulu (rolesi) olabilir bizim linea larda bazen aku bitmeye yakin degisimi yaklastiginda bazen boyle sacma arizalarda verebiliyor birde akunuzu olcturun isterseniz ,sonucta ufak tefek farkliliklarda olsa asagi yukari ayni ecu var her iki aractada

aysam5541

Azimli Üye
Doblo
Adı
Samet Uzun
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
kızdırma bujisi ne işe yarar : mazot çabuk katılaşmaya giden bir yakıttır. içinde bulunan parafin oranına göre( parafin bildiğimiz mumdur ) çok düşük sıcaklıklarda donma noktasına gider. piyasada euro dizel diye satılan yakıtlarda donma derecesi -20 - 25 derece civarıdır. yani bu sıcaklıkların ötesinde mazot kristalleşerek donar. dizel aracımızı çalıştırmaya hazırlanırken biz uygun olan çalışma şartlarını şu şekilde sağlarız, yakıtı ve yanma hücresini uygun alevlenme ortamına getirerek. işte bu işi araçlarımızda kızdırma bujisi yapıyor. giren hava ısıtılmaz arkadaşlar, yanma odası, enjektör tepeleri uygun sıcaklığa getirilir. Dizel motorların çalışma prensibi sıkıştırılmış ve bu sayede çokça ısınmış (yaklaşık 850 derece) olan havanın üzerine enjektör sayesinde motorin püskürtülerek yanmanın sağlanmasından ibarettir.
Selamın aleyküm abi aracım 2010 1.3 multijet doblo Aracımı ilk çalıştırdığımda sarı renkte buji işareti yaklaşık 30 saniye yanıyor ben o işaret sönmeden hareket ettirmiyorum ama sorun olurmu yanması

muratcetinn

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Serbest meslek
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Bej
Arkadaslar bende aklım erdiğince bişeyler soliyim kızdırma bujisinin görevi motor çalışmadan öncedir motor çalıstımı görevi biter ancak yeni nesil araçlarda kızdırma bujisine ilave bide yakıt ısıtıcısı vardır ve söle bi durum vardır her motorun kızdırma aralığı farklıdır bu ocak ayında bi adet 2.0 hdi partner aldık araç sabahları biraz geç alıyodu dedik ki bujiler arızalı değiştik sonuç aynı hadi dedik kızdırma rolesi arızalı değiştik sonuç aynı bu seferde beyine suç bulduk çıkma beyin taktık denemk için yine aynı sorun araba bize göre kızdırma yapmıyo neyse ben çok usta gezdim sonuç yok kızdırma ışığı sabahta olsa motor sıcakta olsa 1 saniye geçmeden sonuyo en sonunda servise gittim gözümü karartıp elektrik ustası sordu sıkıntı ne anlattım bole bole kardesim dedi bu motorlar havalar eksilere dusmeden kızdırmaz dedi ben sok oldum mecbur inandım çıktım ertesi sabah hava -6 derece kontagı bi açtım bizim araba kızdırıyo sonra ustaya gerçekten inandım buda bana tecrube oldu biz doblodan alıskınız kızdırmaya partnerde lamba yanmayınca bisuru masraf ettik tabi bu arada kızdırma sisteminide detaylıca tecrübe edinmiş oldum çalışma sistemini