Termostat

Ercan ÇOBAN

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
1.3 Euro 5 motor Doblo var termostat açıyor fakat araba yaz aylarında 110c° görüyor. Bu arada antfriz var arabada fakat Bim veya A101. Gibi yerlerden almıştım. Fakat antfriz yokken bu ısıyı görmüyordum en fazla 102-104c° oluyordu termostat arızalı olabilir mi, kötü antfriz termostatı korozyona uğratmış olabilir mi. Onun için şimdiki üzerindeki termostatı 78'lik 80'lik bir termostatla değiştirmek istiyorum bulabilir miyiz nereden tedarik edebiliriz parçacılara sordum orijinal termostat var 88'lik diyorlar hep. Ama termostat 92c° de açıyor. Bu arada soğutma fanı devreye de giriyor. Aşırı ısınmasın da antifirizin de etkisi var mıdır. Mesela ısıyı çabuk bırakmıyor olabilir mi antfrizli su

Son düzenleme:

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Adi antifirizler sudan tehlikelidir termostat açmıyor açsa sıcaklık düşer kapalı kalıyor ve çok sıkıştığında ısı yükseliyor orijinal termostatını kullnın derecesi düşük olan değil 5 kuruş daha fazla verip bilinen antifiriz kullanmaktan ne kadar uzağız 90 derece üzerinde açtığı için 2C lik artış fanı açmak için yeterli ben bu ısıyı ancak yazın yayladan yukarı aracı sıkıştırdığımda görüyorum kolay hararet eden bir araç değil doblo sistem sağlıklıysa tabi ki.Termostatı değişin sistem sıvısınıda iyi bir antifirizle yarı yarıya antifiriz saf su koydurun

Ercan ÇOBAN

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Adi antifirizler sudan tehlikelidir termostat açmıyor açsa sıcaklık düşer kapalı kalıyor ve çok sıkıştığında ısı yükseliyor orijinal termostatını kullnın derecesi düşük olan değil 5 kuruş daha fazla verip bilinen antifiriz kullanmaktan ne kadar uzağız 90 derece üzerinde açtığı için 2C lik artış fanı açmak için yeterli ben bu ısıyı ancak yazın yayladan yukarı aracı sıkıştırdığımda görüyorum kolay hararet eden bir araç değil doblo sistem sağlıklıysa tabi ki.Termostatı değişin sistem sıvısınıda iyi bir antifirizle yarı yarıya antifiriz saf su koydurun
Peki 80'lik termostatı kullansam ne olur Bir de bulabilir miyim 80'lik termostat bunlara uyumlu

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Boş verin 80 liği orijinal 88 lik takacaksınız diyorum marka farklı olabilir mesela Oes marka taktım memnunum bunu mühendis bir şey için koymuş motorun yakıt verimliliği için belli bir sıcaklığa gelmesi gerekir sıcaklık düşük olursa yakıt yakma ve ısıtma verimli olmayabilir.Marketlerden aracınıza herhangi bir sıvı alıp koymayın cam suyu olabilir bazen veriyorlar antifiriz ,motor yağı falan geçin bunları yetkili yerlerden alın

Ercan ÇOBAN

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Boş verin 80 liği orijinal 88 lik takacaksınız diyorum marka farklı olabilir mesela Oes marka taktım memnunum bunu mühendis bir şey için koymuş motorun yakıt verimliliği için belli bir sıcaklığa gelmesi gerekir sıcaklık düşük olursa yakıt yakma ve ısıtma verimli olmayabilir.Marketlerden aracınıza herhangi bir sıvı alıp koymayın cam suyu olabilir bazen veriyorlar antifiriz ,motor yağı falan geçin bunları yetkili yerlerden alın
Özür dileyerek size bir sorum daha olacak... Benim Doblo da motor soğutma sıvısı 78-80 lere geldiğinde hararet çizgisi ortaya geliyor.
108-110c° oluyor ısı hala gösterge orta çizgşden kımıldamıyor. Ben bu rakamları bağladığım OBD cihazından takip ediyorum. Ben bu hararet göstergesinden dolayı motor yaktım daha önce kilometreciye gidip göstermem gerekiyor mu sizce bu normal mi 110'da bile hala ortada kalması normal mi