kendi kendine gaz verme sorunu

Serkan altun

Azimli Üye
Doblo
Adı
Serkan
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
beyaz
katalizoru kontrol ettirin dıkalı olabilir benim basima geldi sıkıntı yasamayın sonra dagıtirsa işiniz zor

Onurkarakus55

Azimli Üye
Doblo
Adı
Onur
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 D Sx
bende 1.9 düz dizel doblo var. araçta arıza ışıgı yanıyor ve araç kendi kendine gaz veriyor. bilgisayara bağlattım gaz pedal sensörü çıktı ama iki tane pedal denedik sorun gene aynı. neden yapabilir acaba
Aynı sorun 2001 düz doblomuzda da var kendi kendine gaz veriyodu motor arıza ışığı yanıyodu farklı pedallar denediler aynı hatayı gösterdi bilgisayarda şimdi ise ısıtma bujisi ışığı yanıp sönüyor arızaların sebebi neymiş tam olarak nasıl kurtuldunuz

ozgurdemir65

Azimli Üye
Doblo
Adı
Özgür
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2002
Renk
Beyaz
Bende d1 var 2002 bazen ilk calistirdigimda gaz yiyor ve motor lambası yanıyor acaba kötü mazottan dır diye düşünüyorum

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bende d1 var 2002 bazen ilk calistirdigimda gaz yiyor ve motor lambası yanıyor acaba kötü mazottan dır diye düşünüyorum
Öyle düşünmekten ziyade bir bilgisayara bağlayın yada bağlatın hata net bir şekilde gözükür herşey olabilir

kapmesli

Yeni Üye
Doblo
Adı
Arif Hikmet
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2002
evet ara sıra veriyor ama sık sık aluyor. bazen arıza ışığı yanmadan gaz veriyor peşinden ışık yanıyor.bazen tam tersi ışık yandıktan sonra veriyor.
Merhaba Arkadaşlar; Aynı arıza benim aracımda da oluyor. Ramazan bey'in bahsettiği gibi, göstermediğim usta kalmadı desem yeridir.
Bende; motorcuya getirdim pompa arızalı dedi. Pompa hali ile pahalı olduğundan emin olmak için teyyit etmek için beyinciye götürdüm.
Beyinci'de pompa ve birkaç ufak hata kodu belirledi. Pompayı değiştim ve düzelme olmadı. Aldığım pompayı geri verdim başka yerden pompa aldım yine arıza gitmedi. Bunun üzerine ikinci aldığım pompayı araçda bıraktım daha değişmedim. EGR i devre dışı bıraktık düzelme olmadı ve daha seri ve çok gaz verme başladı. Enjektörleri sıfır değiştim düzelme olmadı. En son ustalar iki ihtimal verdiler Gaz Pedalı ve Beyin. Gaz pedalı sensörünü söktüm temizledim tekrar dan devam ediyor arıza. Fakat gaz pedalı dirençleri tatmin edecek kadar kaliteli (sağlam/yeni) gözükmediğinden şu anda Pedal arıyorum yeni alıp takacağım, sonrasında kaldı bir beyin. Şu anki sıkıntım 2000-2012 arası pedallar araç modeline göre değil iki çeşit olarak üretilmiş. Kare olanlar Komple pedal ile değişmek zorunda ve bende de kare olandan var. Dikdörtgen olanlar sadece sensörü değişerek çözüm bulabiliyor. Merak ettiğim ve araştırdığım dikdörtgen pedal takarsam çalışırmı. Neticesini de yazarım inşallah.

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Aynı sorunu yaşıyoruz.
Doblo 1.9 JTD 2005 araca motor revizyon yapıldı. Yapıldığı günden beri motor arıza lambası yanıyor 3-4 aydır halen silinmedi. Debimetre arızası veriyor. Debimetre revizeden 4-5 ay önce değişti orijinal BOSCH marka takıldı. Soket fişi değiştirildi, akü değiştirildi. EGR iptal edildi. Arızayı silince gidiyor ama bazen 10 dakika sonra bazen 1 saat sonra geri geliyor. Arıza yandığında da biraz performans düşüşü var sanırım. 2 haftadır da yağmurlu günlerde araç kendi kendine gaz veriyor kendi kendine 3000 devire kadar yükseliyor. Boş viteste bile bunu yapıyor. Beyine baktırdık sorun çıkmadı başka beyin ile denendi çözülmedi. Elektrik tesisatından şüpheliyim. Araç 2-3 sene önce elektrik ustası sebepli yandı ama erken müdahale sonucu aracı kurtardık. Elektrikçi kişinin çırağı şarj dinamosunu bağlarken yaptığı bir hata sonucu yandı. Kendisi tesisatlara onarım yaptı. Yani bu onarım yaptığı tesisatlar hepsi bant ile kaplı ve kablolar gözükmüyor bende bu tesisatlar artık aşındığından dolayı aralarına su girip bir sorun çıkardığını düşünüyorum. Farklı bir fikri olan var mı ayrıca gaz pedalı arızası da çıkıyor sensörü sağlam elektronikçiye kontrol ettirdik.

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Ek olarak İstanbul içerisinde sağlam bir elektrik ustası var mı kimse 1.9 JTD modellere bakmıyor sıkıntılı model olduğu için bunun tesisatını yenileyecek adam akıllı usta var mı ?